Неготино обоен во „црвено-жолто“: Масовен протест на граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА (ФОТО)

Граѓаните на Неготино со мирен протестен марш вечерва ја подржа граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија" и сите нејзини барања околу отфрлање на тиранската платформа и зачувување на унитарна и суверена Македонија

Граѓаните низ улиците на градот порачаа дека единствен излез од кризата се само нови предвремени парламентарни избори, тие исто така порачаа дека не сакаат воведување на двојазичност во нивниот град, менување на националните симболи како и менување на Устанот на Република Македонија.

Освен во Неготино вечерва граѓанската иницијатива ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА одржува протести низ 40 други градови низ целата територија на Македонија.

Поврзани

Најнови вести

Коментари