Додека Македонија ги чека вакцините бројот на заразени на дневна основа останува над 300 или повеќе од 10 проценти од тестираните лица.

На инфективните оддели во болницитре низ земјава се лекуваат 583 пациенти позитивни или суспектни на коронавирусот. Од нив 249 се во болниците во Скопје. Во ковид – центрите во државата има околу 520 празни болнички кревети.

Во очекување на вакцините и масовната имунизација на населението, надлежните и натаму апелираат да се почитуваат пропишаните мерки и протоколи со цел справување со Ковид-19.

Во светот, од коронавирусот досега се заразиле над 105,6 милиони луѓе, оздравеле 77,4, а починале 2,3 милиони.

Вакцина против Ковид-19, од почетокот на вакцинацијата примиле околу 120 милиони луѓе, најмногу во САД 35,2 милиони, Велика Британија 11, Кина 29,7 и Израел 5,4 милиони

Според последниот биланс што го објави вчера Министерството за здравство, и од новозаразените 314, над половината 179 се во главниот град, а само по еден е евидентиран во Пробиштип, Виница, Валандово, Кратово и Дојран.

Од направените 2161 тестирања во претходното денононоќие, процентот на позитивни е 14,53. Оздравеле 210, а битката со Ковид-19 за загубиле уште осум лица.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 94.196, бројката на оздравени пациенти е 83.634, на починати е 2.908, а бројот на активни случаи изнесува 7.654.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 41156 3872
Куманово 5249 306
Тетово 5172 297
Прилеп 4612 155
Гостивар 3649 187
Штип 3519 92
Битола 3249 138
Велес 3167 252
Охрид 2882 419
Кавадарци 2722 368
Струмица 2557 218
Струга 2256 196
Кочани 1741 60
Кичево 1732 111
Свети Николе 1087 35
Гевгелија 1027 111
Неготино 987 85
Дебар 768 78
Ресен 747 90
Крива Паланка 735 37
Радовиш 726 54
Делчево 657 210
Берово 602 37
Пробиштип 511 28
Виница 499 30
Валандово 326 7
Демир Хисар 251 11
Македонски Брод 246 11
Кратово 236 23
Богданци 226 17
Демир Капија 224 52
Крушево 218 35
Македонска Каменица 191 17
Пехчево 183 7
Дојран 86 8