Шест лица од четири држави вчера биле затекнати на скпскиот аеродром, приложувајќи фалсификувани ПЦР тестови.

Во првиот случај, приведени се Р.Б.(36) и Л.Б.(34), двајцата од Боговиње, Тетовско.

Со лажен ПЦР тест вчера се обидела да ја премине границата и 21-годишнна девојка од Казахстан, како и двајца косовски државјани.

Фалсификуван тест на аеродромот доставил и 50-годишник од Турција.

Сите тие се приведени и задржани во полициска станица за понатамошна постапка, соопшти полицијата.

makfax.com.mk