Mинус 20 и разорен ветер од 150 километри на час, еве во какви услови планирите го искачувале Кајмакчалан

Планинарите кои го искачувале Кајмакчалан пред себе имале разорен ветар со брзина од 150 километри на час, додека температурите се спуштале под минус 20 степени.

Во оваа тура загинаа 27-годишната Калина Велевска и 35-годишниот Александар Миновски. Нивните тела беа пронајдени на 2.524 метри надморска височина.

Ова видео поставено на Инстаграм од еден од планинарите кои биле на турата покажува во какви услови била организирана турата.

 

#150kmph #minus20C #GodHelpUs

A post shared by Vlado Bosnjakovski (@vlado_ftw) onFeb 10, 2018 at 9:07am PST

 

#TheGreatWhite #Kajmakcalan #Survivors #2524

A post shared by Vlado Bosnjakovski (@vlado_ftw) onFeb 10, 2018 at 9:00am PST

Поврзани

Најнови вести

Коментари