На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 227.963 граѓани, информира Министерството за здравство.

Прва доза вакцина вчера примиле 3.278 граѓани, а се вакцинирале вкупно 11.104 граѓани.

Во државата вкупно се аплицирани 267.167 дози вакцини, а ревакцинирани се 54.600 граѓани.

Со последните бројки 46 % од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина, 40 % од населението над 65 години е вакцинирано со барем една доза вакцина.
Вакцинацијата се спроведува согласно Националниот план за имунизација и непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 425.422 граѓани, стои во известувањето од министерството.

Од таму додаваат дека се вакцинираат возрасни лица, граѓани кои искажале интерес за вакцинација на веб страницата vakcinacija.mk а се вакцинираат и лица вработени во критична инфраструктура. Масовна вакцинација се одвива во неколку градови во државата и тоа во А1 Арена- СЦ Борис Трајковски во Скопје, во спортските сали во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола, Струмица, Охрид, Велес и Прилеп.

Министерството за здравство апелира до граѓаните масовно да се пријавуваат на vakcinacija.mk бидејќи тоа е најлесниот и најбрз пат да се вакцинираат.

makfax.com.mk