Мицкоски: На 27-ми април најмногу доби СДСМ, тоа покажува дека ВМРО-ДПМНЕ не е организатор

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски, во гостувањето во емисијата „Само Вистина" на Канал 5, изјави дека на 27 април се случила реакција на народот на нелегалниот избор на Талат Џафери за Претседател на Собранието на Република Македонија.

Запрашан од водителката да одговори кој е организатор на настаните, тој одговори дека ВМРО-ДПМНЕ најмногу изгуби од немилите настани кои се случија во Собранието, па по тоа се гледа дека тие не се организатор на насилството.

-Најмногу доби СДСМ, а се вели дека организаторот на одредени настани добива најмногу, затоа се организираат. Упадот беше реакција на акцијата која беше нелегален избор на Џафери за претседател на Собранието – рече Мицкоски.

Поврзани

Најнови вести

Коментари