Курц го поздрави гласањето за уставните измени

Австрискиот канцелар Себастијан Курц го поздрави гласањето во парламентот.

Тој преку соопштение наведе дека гласањето за уставните имени што произлегуваат од преспанскиот договор ги придвижува напорите за почеток на пристапните преговори со Европската Унија.

Курц повтори дека приближувањето на Западниот Балкан кон Унијата е приотет на австриското претседателство, кое во моментов заседава со Унијата.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари