Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени се вкупно 204 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 77 санкции, 9 за возење без возачка дозвола, 10 за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Изречени се 3 санкции за користење мобилен телефон, две санкции за некористење сигурносен појас, три за минување на црвено светло и 76 за непрописно паркирани возила.

МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за зголемување на безбедноста во сообраќајот.

 

makfax.com.mk