Каде се СДСМ и соросовите „Паркобрани“ кои се противеа на изградба на легална црква во Центар, сега да реагираат за сечењето дрва и изградба на џамија дивоградба во Чаир?

Каде се паркобраните на СОРОС и противниците од СДСМ кои жестоко се противеа за изградба на легална црква во општина Центар и сечењето на пет стари дрва, сега да реагираат за сечењето на десетици дрва и изградбата на џиновска џамија дивоградба во општина Чаир?

На огромна парковска површина со многудеценски дрвја во населбата Топанско Поле ќе се гради џамија. Просторот е веќе ограден со лимена ограда, а со забрзано темпо речиси за два дена е изградена монтажната лимена куќа, која веројатно ќе се користи за градежните работници,пишува Курир.

Истите оние соросови активисти, кои себеси се нарекуваа „Паркобрани" и кои наводно се залагаа за зачувување на дрвјата и зеленилото, сега ги нема никаде да излезат со било каква реакција за сечењето на многудецениските дрвја каде ќе се гради џамија. Истите оние кои жестоко протестираа за изградба на легална црква во центарот на Скопје, сега не им пречи тоа што се уништува парковска површина за да се изградија џамија дивоградба.

Во 2013-та година, токму оваа група политички инструирана од СДСМ и градоначалникот Андреј Жерновски започна протести кај хотелот „Бристол" во центарот на Скопје, затоа што биле загрижени поради тоа што ќе се уништело зеленило за да се изградела црква.

Дека нивните протести имаа политичка позадина, а не стануваше збор за вистинска еколошка грижа покажува фактот што истите беа исценирани од страна на партиска група во која најголемиот дел беа функционери и вработени во Општина Центар, но и роднини на високи политичари од СДСМ. Оние кои со месеци ја манипулираа јавноста дека се грижат за зеленилото во Скопје, со низа постапки докажаа дека истите тие кои протестираа против сечењето на пет стари дрва на место каде што треба да се изгради црква, не беа ништо друго туку само група на луѓе која се користеше за партиски цели,пишува Курир.

Истите овие „Паркобрани" молчеа и кога Андреј Жерновски сечеше дрва на улицата „Ѓорѓи Пешков" во Дебар Маало, како и на низа други локации во централното градско подрачје. За таквите акции на Жерновски за сечење на дрвја немаше протести, вандалско рушење тараби, ноќни "дежурства", транспаренти и огрдување на објекти во центарот на градот.

Овие активисти кои се претставуваа за независни дрвољупци беа редовен декор кога поради планските промени во согласност со урбанистичките планови се отстрануваше старо зеленило со цел да се реуредува просторот во централното градско подрачје.

Некои дрва не заслужуваат протест во име на повисоките „непартиски" цели

Селективното реагирање на групата наречена „Паркобрани" е доказ дека протестите кај „Бристол" беа политички мотивирани. Од „Паркобраните" кои со ноќи го чуваа паркот кај Бристол, сега нема ниту трага, ниту глас кога во Чаир се уништува огромна парковска површина и се сечат многулетни дрвја.

Тоа што тие сега не реагираат, покажува дека тогаш не ги бранеле личните, туку бранеле партиски ставови. Ова само наведува дека дрвјата во Дебар Маало кои ги сечеше Жерновски и оние во Чаир кои сега ги сече Изет Меџити изгледа немаат иста политичка тежина како оние пред Бристол. За едните требаше партиски да се одработува, за другите не.

До каде може да оди лицемериото на СДСМ и Андреј Жерновски кога "уништување" на зеленило е во прашање покажува и последните случувања кај поранешен „Чичко Стоилко" во близина на ГТЦ. Изминативе денови Жерновски преку соопштение обвини дека последниот потег на град Скопје да ги исечело зимзелените садници на потегот од Триумфалната порта до ГТЦ било несфатливо уништување на зеленилото,пишува Курир.

На ваквите обвинување од Жерновски реагираше Градот Скопје, кој соопшти дека на ова место се искастрени неколку грмушки, а не дрва како што се наведува. Стручните служби од ЈП „Паркови и зеленило", по извршен увид оцениле дека истите се делумно исушени и треба да бидат отстранети.

Истите оние кои сега реагираат за исечени диви грмушки, молчат кога истовремено се сечат десетици дрва во Чаир каде никнува огромна џамија дивоградба, која според последните информации ќе биде една од најголемите во Европа.

Има ли "дил" меѓу Заев и Меџити?! – СДСМ молчи за џамијата дивоградба, а кочеше изградба на легална црква во Центар

Општина Чаир и Изет Меџити засега молчат и не одговараат за грандиозниот верски објект кој ќе се гради на територија на општината. И додека СДСМ од една страна за пет исечени стари дрвја ја кочеше изградбата на легална црква во центарот на Скопје, сега социјалдемократите молчат за џамијата дивоградба во Чаир,пишува Курир.

Прашањето кое се поставува во јавноста е дали тоа е премолчен "дил" на Заев со градоначалникот Меџити, кој во последно време повеќе делува како заменик на Петре Шилегов на портпаролското место во СДСМ, отколку како градоначалник на општина Чаир? Дали за сметка на молк за изградба на џамија во Чаир, СДСМ добива поддршка од Меџити за коалиција?

Од сето ова излегува на површина дека целото противење на СДСМ на сите градби е чисто поради теснопартиски и политички причини, а не поради еколошка грижа за зеленилото и дрвјата.

Молк и од опозициските медиуми. Сдсмовските портали кои деноноќно ја следеа ситуацијата кај „Бристол" и постојано известуваа за уништување на зеленилото, истите оние партиски активисти кои молчеа за сечата на дрвјата во Дебар Маало, сега нема да излезат со "жив штит" пред дрвјата кои се сечат по наредба на Општина Чаир, бидејќи очигледно таму нема партиски интерес,пишува порталот Курир.

Поврзани

Најнови вести

Коментари