Претседателот на Собранието, Талат Џафери нема да оди да го чествува Илинден на Мечин Камен на 2 Август, иако шефот на државата Стево Пендаровски изјави дека го очекува да присуствува на манифестацијата.

Џафери изјавил дека има други обврски, а наместо него, претставник на Собранието ќе биде потпретседателот на Собранието, Фадил Зендели.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети за првпат ќе го чествува Илинден на 2 Август на Мечкин Камен. Според Пендаровски, тој и премиерот Зоран Заев го потврдиле присуството.

Пендаровски рече дека на прославата во Крушево го очекува и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

 

makfax.com.mk