И Битола го запали воздухот против договорот со Грција (ВИДЕО)

Повеќе стотици Македонци дојдоа на вечерашниот протест во Битола против Договорот со Грција за промена на името. Меѓу демонстрантите беа професори, политичари, но и навивачките групи Комити, Шкембари и Винари, како и повеќе невладини здруженија.Едно име имаме, во душава го носиме...Денес над Македонија се раѓа.. со пеење на химната и македонски народни песни заврши протестот 

Тие порачуваат дека референдум нема да има, а ако на сила се наметне, ќе биде негативен.

- Слушни го народот претседателе, ова се Македонци, не подлегнувај, порачуваат демонстрантите.

Тие упатија и порака до премиерот Заев.

- Заев ако сака нека си го смени името, нека не ја чепка Македонија.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари