Двајца Владици на МПЦ се позитивни на корона вирус.   Владиката Петар и Владиката Агатангел се на болничко лекување во Систина, откако добиле позитивен тест на ковид.

Владиката Петар кој веќе 20ти ден е во болница, вели дека не бил на кислородна поддршка, но бил хоспитализиран од 23 март, поради превентива за можни компликации.

Тој за Сител потврди дека на лекување и додава дека сега се чувствувал добро, но го чека негативениот тест за да си оди дома. Апелира до верниците за сериозноста на вирусот.

Владиката Петар вели и дека, според неговите информации во стабилна здравствена состојба е и повардарскиот митрополит Агатангел, кој е исто така хоспитализиран пред некој ден.

Од редот на владиците, околу божиќните празници вирусот веќе го прележа владиката Пимен, кој најверојатно се заразил додека беше во Германија пред Нова година. А позитивен на корона беше и новиот поглавар на ИВЗ.