Хан по средбата со Мицкоски: Бев кристално јасен дека Договорот од Преспа мора да се финализира

Корисен разговор со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски. Бев кристално јасен дека ратификацијата на Договорот од Преспа мора да се финализира брзо и без никакви пречки. Ја поздравувам неговата посветеност да не го опструира процесот во Собранието. На евроинтеграциите им е потребна лојална опозиција, напиша еврокомесарот Јоханес Хан на „Твитер“ по средбата со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на маргините на самитот на Европските народни партии во Хелсинки.

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека на средбата Мицкоски нагласил дека стратешки приоритет на ВМРО-ДПМНЕ е членство на Република Македонија во Европската Унија и дека во таа насока партијата ќе продолжи да дава значителен придонес.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари