Му помага на Шилегов а се истражува за соработка на мафијата Ндрангета на чиј финансиски шеф службите во МВР под водство на Оливер Спасовски од СДСМ му издал пасош со лажен идентитет.

Градоначалникот на Тирана кој се појави во предизборен спот за Петре Шилегов е под истрага за соработка со италијанската мафија Ндрангета.

Шеф одговорен за финансиите на Ндрангета пред неколку месеци беше откриен меѓу 215 криминалци на кои МВР им издало македонски пасош.

Ерион Велиај е еден од блиските соработници на албанскиот премиер Еди Рама.

За време на гостувањето во албанско ток -шоу, градоначалникот на Тирана, Ерион Велиај, ја негира тековната истрага за неговите врски и перење пари за „Ндрангета“ во Албанија.

„Да беше вистина, ќе отидеа во обвинителството и ќе имаше истраги, но ова стана предизборна рутина. Јас сум во фаза кога само се забавувам и сакам да продолжам да работам “, рече Велијај на водителот на„ Тајм “.

Истрагата доаѓа во момент кога „водачите на Ндрангета во Италија се судат во едно од најголемите судења за мафијата во земјата од 1990 -тите.

Во текот на истрагата на италијанската влада, од прислушуваните разговори се откри дека „членовите на Ндрангета разговараат за врски за перење пари со Албанија. Тие опишаа еден контакт како „важна личност“ која е блиска до албанскиот премиер и со градоначалникот на Тирана.

Премиерот на Албанија, Еди Рама, исто така, негираше каква било поврзаност со перачите на пари на „Ндрангета“ на виртуелна прес -конференција минатиот месец.

Од aлбанската Демократска партија велат:

„Не е случајно штом италијанската мафија и нарко-мрежи во Италија, и прислушуваните материјали ја откриваат корупцијата од големи размери на највисоките ешалони власта на Еди Рама“, се вели во соопштението.

Велијај се појави во предизборен спот за Петре Шилегов во кој отворено даде поддршка за неговата кандидатура за втор мандат на локалните избори во Македонија.