Големо полициско обезбедување пред почетокот на протестот

Голем број полициски возила се распоредени во центарот на Скопје, поради можни нови протести за промена на името. Во моментов, улицата пред Собранието е пуштена и возила слободно се движат.

Во синоќешните протести, имаше седум полицајци повредени и десетина други лица кои побарале лекарска помош. Според МВР, во инцидентот биле приведени и 26 демонстранти.

МВР објави видео снимки од протестите, а нагласи дека демонстрантите биле насилни и демолирале кафулиња, палеле автомобили и фрлиле солзавец, реагираа дека полицијата употребила прекумерна сила.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари