Ѓоко Поповски на обвинителна клупа за набавка на полициски возила

Почнува судењето за Ѓоко Поповски, поранешнот помошник на министерот во МВР, Ѓоко Поповски во предметот на СЈО, познат како „Триста“ за злоупотреби со набавката на 300 возила за потребите на полицијата. Тимот на Јанева за него бараше, но не доби притвор. Одземен му е само пасошот, а мора еднаш во неделата да се јавува во судот.

На 26 мај, специјалното јавно обвинителство под судот побара замрзнување на недвижен и движен имот на првообвинетиот во случајот „Триста“, откако оштетено лице пријавило имотно-правно побарување. Кривичниот совет го усови предлогот на СЈО. Апелациониот суд одлучи во предмет бомбите да бидат доказ во постапката. Предметот го суди Лидија Петровска.

В. М.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари