Financial times: Северна Македонија сигнализира прифаќање на планот на Бугарија и Франција

Премиерот ги поздрави француските предлози како потенцијална основа за компромис за тензиите со Бугарија.

Владата на Северна Македонија го прифати францускиот предлог кој има за цел да го одблокира патот на земјата кон членство во ЕУ преку компромиси со Бугарија поради билатералните тензии, јавува вечерва Фајненшл Тајмс.

Премиерот Димитар Ковачевски во изјавата рече дека идеите предложени од Франција, која претседаваше со ЕУ во изминатите шест месеци, се „основа за отворање на широк консултативен процес“ во Северна Македонија.

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека верува оти е постигнато „компромисно решение“, без да даде детали.

„Ова решение носи сигурност“. . . на сите“, рече тој на прес-конференција на самитот на НАТО во Мадрид.

Бугарија, која претходно имаше вето на почетокот на пристапните преговори со Северна Македонија во ЕУ, го заврши своето противење на парламентарното гласање минатата недела.

Северна Македонија е една од заглавените држави од Западен Балкан кои со години чекаат да влезат во ЕУ.

Разговорите за членство добија нов поттик од желбата да се зајакне присуството на ЕУ на Балканот и да се обезбеди бедем против поголемото руско влијание.

Албанија е поврзана со Северна Македонија во нејзината сопствена кандидатура за членство во ЕУ, така што напредокот во планот за пристап на Скопје, исто така, ќе ја отклучи кандидатурата на Тирана за ЕУ, со потенцијално пошироко влијание за проширување на целиот Западен Балкан, велат експертите.

Тензиите меѓу Бугарија и Северна Македонија произлегоа од споровите околу толкувањата на историјата и другите изрази на националниот идентитет во поранешната југословенска република.

Повеќето Бугари не признаваат посебен македонски идентитет и јазик и велат дека двете земји во суштина имаат заедничка историја, додека Македонците инсистираат на право на посебен национален идентитет, вклучувајќи јазик, историја и култура.

Софија сакаше Скопје да го промени својот устав, учебниците по историја и јавните споменици за да ја одразат поповолната историска слика за Бугарија.

Франција на самитот во Брисел минатата недела поднесе предлог според кој Скопје, меѓу другото, ќе ги признае бугарските Македонци како карактеристично малцинство и ќе се согласи на редовни проценки на неговите напори за одржување на добрососедските врски. Сепак, Северна Македонија првично ги отфрли француските идеи.

Ковачевски рече дека разговорите за пристапување во ЕУ мора да започнат пред да се усвојат какви било уставни амандмани во Скопје. Тој, исто така, побара гаранции од ЕУ и Бугарија дека нема да има дополнителни услови за пристапување.

Не беше веднаш јасно што се промени од минатата недела, но Ковачевски во четвртокот му се заблагодари на Макрон за „напорите да се надминат пречките и да се зачува европскиот кредибилитет на Балканот“.

-За предлозите од Франција ќе разговараат Владата и коалициските партии, рече Ковачевски и додаде дека ќе бидат консултирани претседателот, опозицијата и јавноста.

„Одлуката за нашата иднина ќе ја донесеме заеднички.“

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, го повика Скопје да се согласи со предлогот.

„Добредојде решение за договор што ќе го отвори патот за отворање на пристапните преговори со Северна Македонија во ЕУ“, напиша Мишел на Твитер.

„Решението се однесува на изразената загриженост. Најблиску сме што некогаш сме биле: сега е време да кажеме „да“.

Извор: Financial times

Фото: принтскин ФТ

Генчовска: ПРЕДЛОГОТ Е ИСТ како тој што го одобри бугарскиот парламент

Николоски: Да имаше добар предлог за Македонија, Ковачевски ќе славеше и ќе го објавеше, а Радев и Петков немаше веднаш да го прифатат

Николоски: Со овој предлог Македонија нема никогаш да стане членка на ЕУ, не нуди гаранции дека Бугарија нема повеќе да не блокира во преговорите, а се газат и македонските позиции

Мицкоски повикува на будност: Владата веднаш да го објави предлогот, тој да биде достапен за сите граѓани, зошто го кријат ако е толку добар?