Кривичниот совет во Основиот кривичен суд ја прифати жалбата на Обвинителството за организиран криминал и корупција во истрагата за набавка на софтвер за сообраќајни прекршоци кој никој не го користи и денеска Драги Рашковски, поранешниот генерален секретар на Владата на СДСМ, од куќен притвор замина во Шутка во притвор.

– Никогаш не сме аргументирале толку педантно и толку обемно дека првоосомничениот е имотен, може да бега и спокојно да живее во бегство и оти може да влијае врз сведоците во постапката што се води против него. Истото се однесува и за второосомничениот, изјави за СДК Обвинителката за организиран криминал Вилма Русковска.

САКАМДАКАЖАМ.МК од судско-обвинителски извори дознава дека четвртоосомничениот во истрагата не успеал да го форматира телефонот пред да му се одземе и била пронајдена порака која Рашковски му ја пишал: „Слушај, изразувај се стручно, овие се глупи, ништо нема да те разберат“.

Исто така, СДК.мк доби потврдна информација од очевидци кои се професори на Правниот факултет „Јустинијан Први“ дека канцеларијата на Рашковски на Правниот факултет била претресена, бидејќи фирмата „Инвока“ ја користела и таа канцеларија.

Извор: СДК.мк