Ципрас: Не признаваме македонска нација, никогаш нема да ги нарекуваме Македонци (ВИДЕО)

Алексис Ципрас синоќа во интервју ЕРТ изјави:

-Не признаваме македонска нација...никогаш нема да ги нарекуваме Македонци,ние секогаш ќе ги нарекуваме Славјаномакедонци,изјави Ципрас во дебатата.

Според него соседниот народ само се нашол на територијата на поширока Македонија но дека тој нема никаква врска со грчката историја и хеленската култура,тоа во договорот е мноју јасно прецизирано.

Поврзани

Најнови вести

Коментари