Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.707 тестирања, а регистрирани се 913 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 440, Прилеп – 64, Кавадарци – 50, Куманово – 45, Тетово – 35, Гевгелија – 33, Неготино – 31, Гостивар – 29, Охрид – 26, Велес и Битола – по 24, Струмица – 21, Крушево – 11, Кочани и Крива Паланка – по 10, Ресен – 7, Струга и Свети Николе – по 6, Кичево и Демир Капија – по 5, Штип, Радовиш, Богданци и Демир Хисар – по 4, Делчево, Берово и Валандово – по 3, Дојран – 2, Пробиштип, Виница, Македонски Брод и Пехчево – по 1.

Регистрирани се 351 оздравени пациенти од:

Скопје – 173, Охрид – 37, Прилеп – 28, Кавадарци – 16, Велес и Струмица – по 12, Куманово – 11, Неготино – 9, Тетово и Гевгелија – по 8, Струга – 7, Кочани – 5, Штип и Битола – по 4, Крива Паланка и Берово – по 3, Виница, Богданци, Кратово и Демир Капија – по 2, Гостивар, Делчево и Валандово – по 1

Пријавени се вкупно 16 починати лица. Починати се по 7 пациенти од Прилеп (87г, 82г, 75г, 74г, 70г, 66г, 63г), 6 пациенти од Скопје (83г, 75г, 72г, 69г, 66г, 54г) и по еден пациент од Гостивар (87г), Гевгелија (71г) и Крушево (40г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.707 тестови преку: ИЈЗ-785, ЦЈЗ Скопје-96, Авицена-357, Биотек-361, Жан Митрев (Филип Втори)-161, Систина-309, лабораторија Лаор–270, МАНУ-0, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-89, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, ГАК-0, Синлаб-88, Ремедика-18, лабораторија болница Козле-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.134, УК Пулмологија со алергологија–10, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 551.917 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 109.262 , бројката на оздравени пациенти е 96.173, на починати е 3.244, а бројот на активни случаи изнесува 9.845 .

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)

Скопје 440, активни 4745

Куманово 45, активни 389

Прилеп 64, активни 733

Тетово 35, активни 298

Гостивар 29, активни 227

Штип 4, активни 128

Кавадарци 50, активни 565

Велес 24, активни 247

Битола 24, активни 248

Охрид 26, активни 417

Струмица 21, активни 184

Струга 6, активни 151

Кочани 10, активни 114

Кичево 5, активни 48

Неготино 31, активни 340

Гевгелија 33, активни 291

Свети Николе 6, активни 31

Крива Паланка 10, активни 134

Ресен 7, активни 71

Дебар, активни 13

Делчево 3, активни 47

Радовиш 4, активни 24

Берово 3, активни 44

Пробиштип 1, активни 37

Виница 1, активни 22

Валандово 3, активни 27

Крушево 11, активни 93

Богданци 4, активни 68

Кратово, активни 22

Демир Хисар 4, активни 35

Демир Капија 5, активни 35

Македонски Брод 1, активни 7

Македонска Каменица, активни 2

Пехчево 1, активни 4

Дојран 2, активни 4