Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: 

Направени се 787 тестови, а регистрирани се 81 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 56, Прилеп – 5, Битола, Кратово и Куманово – по 3, Кавадарци, Охрид, Тетово и Штип – по 2, Берово, Гевгелија и Кичево – по 1. 

Од вкупниот број на позитивни (81), регистрирани се 25 реинфекции. 

Регистрирани сe 77 оздравени пациенти од: Скопје – 54, Битола – 9, Прилеп – 6, Куманово – 3, Тетово и Ккавадарци – по 2, Велес – 1. 

Во текот на изминатите 24 часа,  не се регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица. 

Направени се 787 тестови: ИЈЗ-126, ЦЈЗ Скопје-47, ЦЈЗ Битола-14, ЦЈЗ Прилеп-10, ЦЈЗ Тетово-17, ЦЈЗ Куманово-19, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија–56, Жан Митрев (Филип Втори)-18, Авицена-13, Биотек 27, Систина-7, лабораторија Лаор-2, Синлаб-6, Ремедика-6, Плодност-1, Генеа-1, Никоб Лаб-17, ВФВ Медикал-5, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика-0, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 376. 

Досега во земјата се направени вкупно 2.167.428 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.696, бројот на оздравени пациенти е 332.787, на починати е 9.531 а бројот на активни случаи изнесува 378. 

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: 

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно) 

Скопје      161280, Активни   233 

Куманово    18202, Активни    15 

Битола      17913, Активни    15 

Прилеп      15480, Активни    17 

Тетово      14455, Активни    9 

Кавадарци   12075, Активни    15 

Велес 10794, Активни    18 

Охрид 10304, Активни    12 

Гостивар    10274, Активни    1 

Струмица    8774, Активни     0 

Штип  8749, Активни     11 

Кичево      6070, Активни     7 

Кочани      5544, Активни     0 

Струга      5171, Активни     0 

Гевгелија   4876, Активни     3 

Неготино    4137, Активни     5 

Ресен 3029, Активни     7 

Радовиш     2834, Активни     2 

Свети Николе      2793, Активни     0 

Крива Паланка     2660, Активни     1 

Делчево     2183, Активни     0 

Берово      1873, Активни     2 

Дебар 1812, Активни     0 

Валандово   1600, Активни     0 

Виница      1477, Активни     0 

Пробиштип   1299, Активни     0 

Кратово     1124, Активни     5 

Богданци    1100, Активни     0 

Крушево     1037, Активни     0 

Демир Хисар 929, Активни      0 

Македонски Брод   798, Активни      0 

Демир Капија      628, Активни      0 

Македонска Каменица     534, Активни      0 

Пехчево     518, Активни      0 

Дојран      370, Активни      0