Во последните 24 часа се направени 5.315 тестирања, а регистрирани се 81 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 27, Тетово – 25, Куманово – 9, Гостивар – 7, Кавадарци, Кичево, Дебар и Пехчево – по 2, Битола, Струмица, Струга, Берово и Валандово  – по 1.

Регистрирани сe 12 оздравени пациенти од: Тетово – 5, Скопје – 3, Куманово – 2, Гостивар и Прилеп – по 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 5.315 тестови преку: ИЈЗ-93, ЦЈЗ Скопје-35, ЦЈЗ Битола-107, ЦЈЗ Прилеп-37, ЦЈЗ Тетово–39, ЦЈЗ Куманово–32, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-5, Институт за микробиологија–26, Жан Митрев (Филип Втори)-77, Авицена-261, Биотек-181, Систина-84, лабораторија Лаор-572, Синлаб-78, Ремедика-21, Плодност–55, Генеа–4, Никоб лаб-1.170, ВФВ Медикал-35, Ели Медика-16, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.387.

Досега во земјата се направени вкупно 976.710 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.380 бројката на оздравени пациенти е 150.362, на починати е 5.493, а бројот на активни случаи изнесува 525.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови  Заболени (вкупно)  Активни случаи (вкупно) 
Скопје 68902 171
Куманово 8945 59
Прилеп 8340 11
Тетово 7450 135
Битола 6328 18
Велес 5479 5
Гостивар 5226 36
Кавадарци 5159 3
Охрид 5027 8
Штип 4966 5
Струмица 4138 12
Струга 2987 6
Кочани 2799 6
Кичево 2616 15
Гевгелија 2197 2
Неготино 2184 0
Свети Николе 1528 3
Ресен 1234 0
Крива Паланка 1227 0
Радовиш 1164 3
Берово 1034 2
Делчево 974 1
Дебар 961 17
Виница 886 0
Пробиштип 789 0
Валандово 672 5
Богданци 494 0
Крушево 490 0
Демир Хисар 400 0
Демир Капија 396 0
Кратово 377 0
Македонски Брод 359 0
Пехчево 271 2
Македонска Каменица 249 0
Дојран 132 0
Вкупно  156380  525