Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2863 тестирања, а регистрирани се 476 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 221, Прилеп и Кавадарци – по 31, Охрид – 24, Велес – 23, Куманово – 20, Тетово – 12, Битола – 11, Делчево – 9, Струмица, Кочани, Гевгелија, Неготино и Ресен – по 8, Крива Паланка – 7, Гостивар и Кичево – по 6, Штип, Струга, Пробиштип и Крушево – по 5, Радовиш, Берово, Виница, Валандово, Демир Хисар и Кратово – по 2, Македонски Брод, Дебар и Дојран – по 1.

Регистрирани се 407 оздравени пациенти од:

Скопје – 176, Охрид – 36, Тетово – 29, Куманово – 22, Струга – 19, Велес – 18, Гостивар – 15, Кичево – 12, Струмица – 11, Дебар – 10, Битола и Кавадарци – по 7, Штип и Гевгелија – по 6, Берово – 5, Кратово – 4, Кочани, Свети Николе, Ресен и Пробиштип – по 3, Прилеп, Неготино, Крива Паланка и Виница – по 2, Радовиш, Демир Хисар, Македонски Брод и Крушево – по 1.

Пријавени се вкупно 9 починати лица. Починати се 4 пациенти од Скопје (53г, 67г, 68г, 74г), и по еден смртен случај од  Прилеп (68г), Велес (75г), Охрид (72г), Струмица (81г), Кочани (63г).

Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направените 2863 теста се преку: ИЈЗ-492, ЦЈЗ Скопје-87, Авицена-240, Биотек-241, Жан Митрев (Филип Втори)-268, Систина-186, лабораторија Лаор–144, МАНУ-145, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-73, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, ГАК-0, Синлаб-38, Ремедика-31, лабораторија болница Козле-16, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 890, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-5, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 474.280 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 95.347, бројката на оздравени пациенти е 85.846, на починати е 2.955, а бројот на активни случаи изнесува 6.546.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 41681, активни 3256

Куманово 5295, активни 255

Тетово 5210, активни 235

Прилеп 4675, активни 179

Гостивар 3667, активни 135

Штип 3532, активни 81

Битола 3280, активни 126

Велес 3208, активни 221

Охрид 2957, активни 368

Кавадарци 2802, активни 360

Струмица 2586, активни 158

Струга 2284, активни 156

Кочани 1757, активни 52

Кичево, 1742, активни 85

Свети Николе 1090, активни 20

Гевгелија 1047, активни 102

Неготино 1001, активни 68

Дебар 776, активни 68

Ресен 764, активни 76

Крива Паланка 746, активни 40

Радовиш 732, активни 48

Делчево 674, активни 202

Берово 608, активни 26

Пробиштип 520, активни 28

Виница 501, активни 28

Валандово 332, активни 11

Демир Хисар 254, активни 11

Македонски Брод 248, активни 10

Кратово 240, активни 22

Богданци 226, активни 8

Демир Капија 224, активни 47

Крушево 225, активни 40

Македонска Каменица 192, активни 9

Пехчево 183, активни 7

Дојран 88, активни 8