Во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 33 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 253 лица сомнителни и потврдени на Ковид -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, известуваат од министерството за здравство.

Според последните податоци, во последното деноноќие, на интерните клиники имало 15 приеми.

Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 9 нови приеми на пациенти и 9 пациенти биле примени на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле не биле примени пациенти.

„Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка. Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка“, информираат од министерството.

makfax.com.mk