Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.394 тестирања, а регистрирани се 872 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 459, Прилеп – 51, Кавадарци – 35, Куманово, Битола и Охрид – по 33, Тетово – 31, Гостивар – 28, Штип – 24, Неготино и Берово – по 15, Велес – 14, Крива Паланка – 13, Струмица и Струга – по 11, Крушево – 9, Демир Хисар – 8, Гевгелија – 7, Кочани, Радовиш и Пробиштип – по 6, Кичево, Ресен и Богданци – по 5, Свети Николе – 3, Виница, Валандово, Кратово, Демир Капија, Македонски Брод и Дојран – по 1.

Регистрирани се 412 оздравени пациенти од: Скопје – 179, Охрид – 44, Струга – 34, Прилеп – 33, Куманово – 23, Тетово – 18, Битола – 13, Струмица – по 12, Гостивар – 10, Гевгелија – 8, Велес – 6, Штип – 5, Крива Паланка, Делчево и Пробиштип – по 4, Дебар и Кичево – по 3, Ресен, Виница и Кратово – по 2, и Неготино, Крушево и Богданци – по 1.

Пријавени се вкупно 22 починати лица. Починати се по 9 пациенти од Скопје (66г,69г,78г,87г,75г,80г,75г,70г,73г), 4 пациенти од Прилеп(67г,86г,89г,45г), 2 пациенти од Гевгелија(73г,73г) и по 1 пациент од Тетово (72г), Велес (73г), Охрид (79г), Кочани (72г), Кичево (70г), Делчево (75г) и Струмица (70г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.394 тестови преку: ИЈЗ-647, ЦЈЗ Скопје-91, Авицена-294, Биотек-354, Жан Митрев (Филип Втори)-186, Систина-280, лабораторија Лаор–176, МАНУ-0, Судска медицина-13, ЦЈЗ Битола-70, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-64, Ремедика-30, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.167, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 548.210 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 108.350, бројката на оздравени пациенти е 95.822, на починати е 3.228, а бројот на активни случаи изнесува 9.300.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 459, активни 4485
Куманово 33, активни 355
Прилеп 51, активни 704
Тетово 31, активни 271
Гостивар 28, активни 200
Штип 24, активни 128
Кавадарци 35, активни 531
Велес 14, активни 235
Битола 33, активни 228
Охрид 33, активни 428
Струмица 11, активни 175
Струга 11, активни 152
Кочани 6, активни 109
Кичево 5, активни 43
Неготино 15, активни 318
Гевгелија 7, активни 267
Свети Николе 3, активни 25
Крива Паланка 13, активни 127
Ресен 5, активни 64
Дебар, активни 13
Делчево, активни 45
Радовиш 6, активни 20
Берово 15, активни 44
Пробиштип 6, активни 36
Виница 1, активни 23
Валандово 1, активни 25
Крушево 9, активни 83
Богданци 5, активни 66
Кратово 1, активни 24
Демир Хисар 8, активни 31
Демир Капија 1, активни 32
Македонски Брод 1, активни 6
Македонска Каменица, активни 2
Пехчево, активни 3
Дојран 1, активни 2

makfax.com.mk