Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.955 тестирања, а регистрирани се 50 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 27, Куманово – 5, Прилеп – 4, Гостивар – 3, Тетово, Велес, Штип и Кичево по 2 и по еден во Струмица, Гевгелија и Виница.

Регистрирани се и 81 оздравен пациент од: Скопје – 34, Прилеп – 9, Струмица – 7, Куманово – 6, Штип, Кочани и Крушево по 4, Радовиш и Пробиштип по 3, Велес и Кичево по 2 и по еден во Свети Николе, Делчево и Виница.

Пријавени се вкупно 18 починати лица: 8 лица од Скопје (63г, 67г, 69г, 72г, 72г, 77г, 80г и 88г), 3 лица од Тетово (75г, 76г, 78г), 2 лица од Битола (84г и 88г) и по едно лице од Прилеп (68г), Кавадарци (79г), Кочани (74г), Радовиш (80г) и Дебар (55г). Од пријавените, 7 лица се починати во домашни, а останатите 11 во болнички услови.

Направени се 2.955 тестови преку: ИЈЗ-427, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-73, ЦЈЗ Прилеп-47, ЦЈЗ Тетово–36, Судска медицина-3, ГОБ 8-ми Септември-12, Институт за микробиологија–64, МАНУ-75, Жан Митрев (Филип Втори)-178, Авицена-313, Биотек-396, Систина-199, лабораторија Лаор-340, Синлаб-40, Ремедика-37, Плодност–62, Генеа–48, Никоб лаб-18, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 518.

Досега во земјата се направени вкупно 788.300 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 155.217, бројката на оздравени пациенти е 147.381, на починати е 5.387, а бројот на активни случаи изнесува 2.449.

Според епидемиолошките анализи, дистрибуцијата по градови во моментов е следна:

Скопје 68.485, Активни 983
Куманово 8.818, Активни 230
Прилеп 8.298, Активни 95
Тетово 7.209, Активни 98
Битола 6.290, Активни 169
Велес 5.468, Активни 61
Гостивар 5.171, Активни 45
Кавадарци 5.151, Активни 27
Охрид 4.997, Активни 183
Штип 4.958, Активни 39
Струмица 4.109, Активни 55
Струга 2.980, Активни 65
Кочани 2.787, Активни 36
Кичево 2.559, Активни 71
Гевгелија 2.191, Активни 25
Неготино 2.183, Активни 19
Свети Николе 1.522, Активни 30
Ресен 1.234, Активни 31
Крива Паланка 1.219, Активни 6
Радовиш 1.156, Активни 47
Берово 1.029, Активни 3
Делчево 971, Активни 23
Дебар 939, Активни 0
Виница 881, Активни 36
Пробиштип 789, Активни 5
Валандово 666, Активни 3
Богданци 494, Активни 3
Крушево 489, Активни 16
Демир Хисар 397, Активни 16
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 373, Активни 14
Македонски Брод 359, Активни 3
Пехчево 268, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 11
Дојран 132, Активни 0

 

 

makfax.com.mk