Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.489 тестирања, а регистрирани се 14 нови случаи на Ковид-19 во Скопје – 10 и по еден случај во Куманово, Кавадарци, Ресен и Македонски Брод.

Регистрирани се 103 оздравени пациенти од Скопје – 40, Струмица – 8, Куманово и Кавадарци по 7, Охрид и Виница по 6, Прилеп и Кратово по 4, Велес, Свети Николе, Радовиш и Берово по 3, Битола – 2 и по еден во Штип, Кочани, Кичево, Неготино, Крива Паланка, Делчево и Пробиштип.

Пријавени се вкупно 13 починати лица по 3 лица од Скопје (61г, 76г и 86г) и Гостивар (63г, 69г и 83г), по едно лица од Струмица (80г), Кавадарци (86г), Прилеп (70г), Кочани (76г), Тетово (68г), Гевгелија (50г) и Валандово (72г). Од пријавените, 5 лица се починати во домашни, а останатите 8 во болнички услови.

Направени се 1.489 тестови преку: ИЈЗ-76, ЦЈЗ Битола-28, ГОБ 8-ми Септември-5, Жан Митрев (Филип Втори)-104, Авицена -159, Биотек-345, Систина-121, Ремедика-30, Плодност–44, Никоб лаб-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 568.

Досега во земјата се направени вкупно 779.581 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 155.071, бројката на оздравени пациенти е 147.043, на починати е 5.342, а бројот на активни случаи изнесува 2.686.

Според епидемиолошки анализи, дистрибуцијата по градови во моментов е следна:

Скопје 68.413, Активни 1.087
Куманово 8.806, Активни 251
Прилеп 8.283, Активни 117
Тетово 7.207, Активни 103
Битола 6.286, Активни 181
Велес 5.466, Активни 65
Гостивар 5.164, Активни 42
Кавадарци 5.151, Активни 31
Охрид 4.994, Активни 180
Штип 4.956, Активни 49
Струмица 4.106, Активни 68
Струга 2.979, Активни 65
Кочани 2.785, Активни 45
Кичево 2.550, Активни 73
Гевгелија 2.189, Активни 23
Неготино 2.182, Активни 20
Свети Николе 1.522, Активни 32
Ресен 1.234, Активни 34
Крива Паланка 1.219, Активни 6
Радовиш 1.150, Активни 54
Берово 1.027, Активни 1
Делчево 971, Активни 24
Дебар 939, Активни 5
Виница 881, Активни 41
Пробиштип 789, Активни 10
Валандово 665, Активни 3
Богданци 494, Активни 4
Крушево 489, Активни 22
Демир Хисар 397, Активни 18
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 373, Активни 16
Македонски Брод 359, Активни 3
Пехчево 268, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 12
Дојран 132, Активни 0

makfax.com.mk