Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 854 тестирања, а регистрирани се 129 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 76, Кавадарци –  19, Неготино – 9, Прилеп – 6, Велес, Охрид и Струга – по 3, Куманово и Тетово – по 2 , Битола – 9, Гостивар, Штип, Кичево, Виница , Македонски Брод  и Демир Капија – по 1.

Регистрирани се 342 оздравени пациенти од:

Скопје – 101 , Кавадарци – 49, Делчево – 45, Охрид и Струга – по 22,  Велес – 18, Прилеп – 14, Неготино – 11, Тетово – 7, Куманово – 6, Гостивар, Демир Капија, Свети Николе  и Берово – по 5, Штип – 4, Гевгелија , Радовиш и Валандово – по 3, Битола, Струмица, Крива Паланка, Пробиштип, Демир Хисар и Богданци – по 2, Кочани и Кратово – по 1.

Пријавени се вкупно 13 починати лица. Починати се 5 пациенти од Скопје  (76г, 70г, 61г, 58г, 54г  ), 2  пациенти  од Кавадарци (87г, 78г ), и по еден пациент од Тетово  (73г), Куманово (79г), Охрид (66г), Гевгелија (73г), Прилеп  (80г) и Неготино (61г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Направени се 854 тестови преку: ИЈЗ-86, ЦЈЗ Скопје-83, Авицена-0, Биотек-67, Жан Митрев (Филип Втори)-140, Систина-215, Лаор–0, МАНУ-0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, ГАК-0, Синлаб-0, Ремедика-0, ИБЗД Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 263, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 503.565 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.408, бројката на оздравени пациенти е 89.742, на починати е 3.076, а бројот на активни случаи изнесува 6.590.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (нови), Активни случаи (вкупно)

Скопје 76, активни 2938

Куманово 2, активни 208

Тетово 2, активни 228

Прилеп 6, активни 473

Гостивар 1, активни 118

Штип 1, активни 95

Битола, активни 138

Велес, 3, активни 212

Охрид, 3, активни 382

Кавадарци 19, активни 454

Струмица, активни 156

Струга, 3, активни 157

Кочани, активни 47

Кичево 1, активни 62

Гевгелија, активни 130

Неготино 9, активни 129

Свети Николе, активни 19

Ресен, активни 68

Дебар, активни 43

Крива Паланка, активни 51

Радовиш, активни 37

Делчево, активни 188

Берово, активни 27

Пробиштип, активни 21

Виница 1, активни 23

Валандово, активни 20

Кратово, активни 32

Демир Хисар, активни 12

Крушево, активни48

Македонски Брод 1, активни 8

Богданци, активни 20

Демир Капија 1, активни 29

Македонска Каменица, активни 5

Пехчево, активни 3

Дојран, активни 9