Македонија

19 април 2018

Мицкоски: Идентитетското прашање е стекнато право и нема што да се разговара

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во своето гостување во емисијата Ѕид на телевизија Алфа истакна дека идентитетското прашање е стекнато право и за него не треба да се разговара.

Мицкоски вели...

Мицкоски: Нека одговорат на овие 3 прашања, па да се извинат

Не само што опозицијата не е информирана туку и целиот овој процес се води егзибиционистички, преговараат преку пресконференции и нарачани рубрики во неделници, најчесто во земји кои што не се Македонија и Грција,...

Мицкоски: Она што е трагично и траорно за "Монструм"....

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто во емисијата „Ѕид" на телевизијата Алфа рече дека се поставува прашањето дали со транскрипти од „бомбите" за случајот „Монструм" биле уценувани личности...

Мицкоски: "Монструм" му се удира од глава на Заев

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интевјуто во емисијата „Ѕид" на Телевизијата Алфа вели црната кампања, лагите и злоупотребите со чувствата на родителите на убиените во случајот „Монструм", кај...

Мицкоски: А не им оди, стенограмски дозволуваат нови "бомби" на отворени седници, а снимките за поткупот на Заев се затворени

Секогаш кога му е потребно на Зоран Заев и секогаш кога треба да има алиби за сите погрешни политики се појавуваат бомбите. Тоа е израз на немоќ, неможност и неспособност да се справите со реалните теми. Ние имаме...

Христијан Мицкоски во 21.50 гостин на Алфа - еве за што ќе зборува

Вечерва во емисијата „Ѕид" на ТВ Алфа гостин е претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Лидерот на опозицијата со новинарот Љупчо Цветановски ќе зборува за Извештајот на ЕК, за преговорите за името,...

Бугарија го назначи Орце Камчев за почесен конзул во Македонија

Амбасадата на Република Бугарија достави предлог за Орце Камчев да биде назначен за почесен конзул на Бугарија во Република Македонија. Следи вообичаена законска процедура за донесување одлука по овој предлог,...

Бејли за чистата препорака: Ќе работиме сѐ додека сонот за ЕУ и НАТО не стане стварност за македонските граѓани

Амбасадорот на САД, Џес Бејли, преку социјалната мрежа „Твитер“ упати честитка до Република Македонија за чистата препорака за почеток на преговорите со ЕУ.

Congratulations...

Намалувањето на новороденечката смртност ќе биде во фокусот на новиот комитет за безбедно мајчинство

Во Министерството за здравство се одржа конститутивна седница на новиот состав на Комитетот за безбедно мајчинство. Нов претседател на Комитетот за безбедно мајчинство ќе биде Ана Данева Маркова од Универзитетската...

Дигитален самит: Феноменот на „лажни вести“ е намерно поткопување на демократските процеси

Обемната агенда на Дигиталниот самит за земјите од Западен Балкан беше заокружена со посебна работилница за појавата на лажните вести, како неизбежна, нус-појава од глобалната дигитализација.

Модератор на...

Могерини: Време е да се трча заедно со соседите

Време е да трчаме заедно, време е да трчате едно со друг, заедно со вашите соседи, сигурна сум дека така ќе стигнете далеку. Вака високата претставничка за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини го...

Пепелот на ДУИ: Правда горела поради човечки фактор?

Запалена цигара или заборавено решо е најверојатно причина за пожарот во Министерството за правда. Од МВР велат дека истрагата е се уште во тек, а по вештачењето на изгорените предмети ќе бидат објавени и првични...

Спасовски: Кривичното дело злоупотреба на службата е во пораст на ниво на цела држава

Безбедносната состојба на подрачјето на Битола е стабилна и се бележи намалување на криминалитетот, рече министерот Оливер Спасовски во изјавата за медиумите по денешната посета на секторот за внатрешни работи во...

За 10 месеци намерно се запалени 46 возила - полицијата никого не уапсила

Политичари, судии, новинари, бизнисмени... Долга е листата на граѓани на кои во изминативе години им биле запалени автомобилите, а списокот со уапсените потпалувачи, пак, е многу краток. Речиси и да нема никој во...

Џафери на средба со Кахраман: Македонија очекува засилена поддршка од Турција за членство во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ја започна официјалната посета на Република Турција со посета на Мавзолејот на Ататурк, каде положи венец и се потпиша во Златната книга. Во продолжение, Џафери...