Македонија

18 октомври 2018

ЕПП: Треба да се превземат клучни одлуки во ПЈРМ, опозицијата има голема одговорност на патот кон ЕУ и НАТО

Опозицијата во Македонија има голема одговорност на патот на земјата кн ЕУ и НАТО, напиша доцна вечерва претседателот на Европската народна партија, Жозеф Дол на својот твитер профил, во пресрет на утрешното...

Мицкоски и Јанушев на комитска во Сарај: Сложни сме и обединети, за Македонија (ФОТО)

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва  присуствуваше на комитска вечер во Сарај. Друштво му правел генералниот секретар на партијата, Игор Јанушев.

-Вечерва заедно со генералниот...

Заменик помошникот државен секретар за европски прашања Метју Палмер в понеделник во Македонија

Во понеделник во посета на Македонија ќе биде заменик помошникот државен секретар за европски прашања на САД, Метју Палмер.

Како што информираа од американската амбасадата, тој доаѓа за да разговара за...

Заев: Солидарноста и хуманоста се клучни во намалувањето на социјалните разлики

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска прими делегација на Европската федерација на банки на храна (ЕФБХ), предводена од Генералната секретарка, Ангела Фриго и директорот на Коалицијата против фрлањето храна...

Се преврте камион полн со овци, возачот и сопатникот згрижени во гостиварската болница

Денеска во попладневните часови на магистралниот патен правец Кичево-Гостивар во непосредна близина на мавровската крстосница се случи собраќајна несреќа во кој со полесни повреди се здобиле две лица.

Имено,...

(Видео) На потег се пратениците кои треба да ги надминат партиските разлики, порака по средбата на Шекеринска со Хан и Готемелер

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска во Брисел, по официјалното отворање на процесот на пристапните разговори на Македонија со НАТО, имаше одвоени средби со заменичката генерален секретар на...

Сведоци менувале изјави по налог на осомничениот Томе Главчев во „Поштенска банка“

Специјалното јавно обвинителство во аргументите на жалбата која ја отфрли кривичниот совет на скопска единица, навеле дека барале притвор за осомничениот Томе Главчев, директор на фирмата „Ноел“ од Гевгелија,...

Мекалистер и Кукан: Собранието треба да ја преземе одговорноста и да го отвори патот кон просперитетна и европска земја

По дебатата во Собранието за уставните измени за спроведување на Договорот од Преспа, и во пресрет на утрешното ново продолжение на седницата, преку заедничко соопштение се огласија членовите на Европскиот...

Германија и Франција со координација за спречување на нелегална трговија со огнено оружје во Западен Балкан

Големото ширење на мало и лесно оружје во регионот на Западен Балкан и постојаните предизвици за негова ефикасна контрола, носи ризици како за регионалната, така и за европската безбедност, со цел спречување на...

Едно лице завршило в болница поради тепачка околу давања првенство на минување во сообраќајот

Вчера во текот на денот на улицата „Љубљанска“ бил нарушен јавниот ред и мир, откако дошло до тепачка помеѓу четири лица, од едната страна биле две лица едно на возраст од 18 години, другиот на возраст од 30 години...

Делегација од COWEB/COELA од Европската унија во посета на Македонија

Министерт за надворешни работи, Никола Димитров, денеска беше домаќин на средбата, организирана во рамки на посетата на Република Македонија, од страна на делегација од составот COWEB (за Западен Балкан)/COELA (за...

Мирчески: Парите за „Македонско село“ граѓаните ќе ги враќаат 150 години

Директорот на Службата за општи и заеднички работи, Пеце Мирчески, денеска во изјава за медиумите кажа дека остварил средба со претставниците на менаџментот на „Тинекс“ и „Квинс хотел“, кои стопанисуваа со...

Полска поддржува судбината на Македонија да се обликува по волјата на нацијата, му рече новиот амбасадор на Иванов

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ги прими акредитивните писма на Војчех Јежи Тичињски, новоименуван амбасадор на Република Полска во Република Македонија.

На церемонијата на...

Цела година не се мери загадување околу „Дрисла“, било скапо

Надлежните во „Дрисла“ последните мерења на загадувањето околу депонијата на нивната веб-страница ги објавиле во декември 2017 година. Според Дијана Велјановска, шеф на Кабинетот на директорот Горан Ангелов,...

Кривична пријава против три лица за разбојништво во Струга

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против О.А.(40) од село Бузалково, Велешко, Ј.З. (45)  од село Кочилари, Градско и Ф.И.(35) од село Радолишта, Струшко, поради...