Меѓу првите 15 на листата на најбогати луѓе во светот, единствената дама меѓу мажите е Франсоа Бетенкур-Мајерс (69), која со години е најбогатата жена на светот. На овогодинешниот Блумберг Индекс на мегамилионери, Мадам Бетенкур-Мајерс, мнозинската сопственичка на Лореал, го зазеде 11-тото место со своите 95,9 милијарди долари.

И покрај пореметувањата на пазарот поради пандемијата, во споредба со истиот период минатата година, таа е побогата за 2,27 милијарди долари.

За разлика од многу богати наследници кои пасивно го расфрлаат наследениот имот или брзо го растураат, таа постојано го зголемува. Мнозинскиот удел во Лореал, кој таа го наследи откако нејзината екстравагантна мајка Лилијан Бетанкур почина во септември 2017 година на 94-годишна возраст, тогаш вредеше „само“ 39,5 милијарди долари. Денес, Франсоа поседува 33 отсто од најголемата светска козметичка компанија, основана во 1909 година од нејзиниот дедо Јуџин Шулер, талентиран хемичар, откако ја измешал првата боја за коса во кујната на неговиот двособен стан во Париз, која не смрдела и не ја иритирала кожата.

„Има голема индустрија во ова мало шише“, предвидел Шулер, гледајќи ги првите примероци на неговиот производ наречен Auréale.

 

– Еден ден милиони бринети ќе сакаат да бидат русокоси.

Внуката на Шулер активно учествува во бизнисот на Лореал како член на одборот на директори и како претседател на одборот на директори на семејниот холдинг Тетис, под чие покровителство се сите нејзини инвестиции. Само од Лореал собира повеќе од пет милијарди евра годишно како дивиденда. Дел од парите ги дели со други донирајќи големи суми за научни истражувања, уметнички проекти и добротворни цели. Донирала 226 милиони долари за реновирање на катедралата Нотр Дам во Париз.

Милоста на г-ѓа Бетенкур-Мајерс делумно произлегува од нејзиното строго католичко воспитување. Нејзиниот сопруг е француски бизнисмен од еврејска вероисповед, Жан-Пјер Мајерс, син на рабин кој починал во Аушвиц. Тие се венчале на почетокот на април 1984 година. во Тоскана и имаат два сина: Жан-Виктор, кој има 36 години и Николас, кој е две години помлад. Синовите биле воспитани во еврејската вера и традиција, бидејќи Франсоа Бетенкур-Мајерс се преобратила во религијата на нејзиниот сопруг пред бракот. Тоа било на некој начин шлаканица за нејзиниот татко, кој пишувал памфлети за време на германската окупација во антисемитското списание La Terre Française, орган на нацистичката пропаганда.

– Нема надеж за Евреите, нивната кауза е завршена и нивната раса засекогаш ќе биде измиена со крвта на праведниците – напишал Андре Бетеркур во 1941 година, но кога сојузниците слетале во Нормандија во 1944 година, тој ја сменил плочата и се приклучил на француското движење на отпорот и го обновил пријателството со неговиот студентски колега, идниот француски претседател Франсоа Митеран.

Франсоа Бетенкур-Мајерс и приватно и како научник е многу заинтересирана за односот помеѓу јудаизмот и христијанството, за што напишала неколку книги. Обожава да свири и клавир на кој посветува неколку часа дневно. Најмногу мрази да се експонира во јавност, што вешто го избегнувала до 2007 година, кога побарала од судот да и ја одземе деловната способност на нејзината мајка. Во тоа време, Лилијан Бетанкур ја шокираше јавноста со врската со 25-годишниот писател и фотограф Франсоа Баниер, кого со љубов го нарече „mon enfant chéri“. Бетенкур-Мајерс го обвини Баниер дека изнудил речиси милијарда долари од менталната слабост на Лилијана во текот на 20 години во пари, недвижен имот, слики и полиси за осигурување. Таа дури му подари остров на Сејшелите со три луксузни куќи и писта. Во декември 2007 година, кратко време по смртта на нејзиниот татко, Андреа Бетанкур, министер во неколку француски влади, Франсоа дознала од слуга дека Лилијан има намера да го направи Баниер нејзин наследник. Таа решила да стави крај на ова и побарала старателство над нејзината мајка која боледувала од Алцхајмерова болест.

– Не станува збор за пари, туку за предатор кој ми го уништи семејството – изјави Франсоа Бетенкур-Мајерс пред судот.

– Во нашето семејство се инфилтрираше како колонска вода, некако се претвори во доверлив човек на мајка ми и на крајот се однесуваше како Распутин. Ми забрани да се гледам со мајка ми. Кога слушнав дека мајка ми сака да го посвои и дека му оставила се што има во тестаментот, не можев да дозволам тоа да продолжи.

Лилијан Бетанкур тужбата на нејзината ќерка против Баниер ја сфатила како напад врз себе и имала гадна кавга со нејзиното единствено дете. Нејзината ќерка објавила „нуклеарна војна“ и се заканила дека ќе ја изземе од наследство доколку не престане да се меша во нејзините работи.

Иако живееле во истата париска улица, мајката и ќерката се среќавале само на суд.

– Здрава сум како зеленчук, но не знам која мува ја касна ќерка ми, таа целосно ја вознемири – изјавила Лилијан Бетенкур.

– Можеше трпеливо да чека да умрам, но прави се што може за што поскоро да ме избрка во гроб. Од детството е тешка и бавна, постојано чекор зад мене. Отсекогаш била ладно, интровертно дете, и пречеле пријателите, луѓе како мојот пријател, шармантниот, културен и интелигентен г-дин Баниер. Не ја гледам повеќе и не сакам да ја гледам.“ изјавила тогаш  мајка и.

Во завршниот збор на судењето, обвинителот нагласил дека Баниер ја плете контролата врз Лилијан како пајакова мрежа.

„Кога ја фати на мрежата, не ја пушти да си оди. Таа стана негова сопственост. Тој ја третираше како вампир“.

Со правосилната пресуда од 2012 година, Франсоа и нејзините два сина станале старатели на Лилијана и ја презеле контролата врз целиот семеен имот. Во март 2015 година, Баниер беше осуден на две и пол години затвор за искористување на беспомошна личност, а на Бетенкур да и плати 158 милиони евра. Тој ја обжалил пресудата, тврдејќи дека нема пари. Во април 2016 година затворската казна му беше условна, а барањето за обесштетување беше одбиено. Финансиски беше згрижен до крајот на животот бидејќи Бетенкур-Мајерс не инсистираше да ги врати силните подароци што ги добил од нејзината сенилна мајка: неколку слики од Матис и Пикасо, долгорочен договор за „уметнички консултации“ според кој добивал 700.000 евра годишно апанажа и полиса за животно осигурување. Г-дин Баниер последен пат е виден кога организирал изложба на негови фотографии посветена на прославата на геј културата.

Лилијан Бетенкур го дочекува крајот на својот живот целосно глува со деменција, опкружена со своите кучиња, слуги и негуватели. Таа повеќе не препознавала никого околу неа, ниту можела да се сети кој е Баниер. Таа последен пат зборувала за тоа во 2012 година, одговарајќи на прашања од истражителите:

– Секако дека ме искористи, малку, но не е важно. Не ги негирам неговите маани, но бев жртва на сопствениот ентузијазам. Ако ми ги земе парите, не ми е гајле. Ги прифаќам последиците од моите грешки, нема да седам и да плачам поради тоа.“

Иако со години седеше во одборот на Лореал, Лилијан Бетанкур во суштина беше жена без кариера. Сакаше убаво да се облекува, да посетува модни ревии, да се дружи со државници и кралеви, да натрупува скап накит, да спонзорира уметници и да се досадува.

Нејзината ќерка е сосема спротивно и затоа акционерите на најголемата козметичка компанија во светот можат мирно да спијат и во овие тешки пандемични времиња. Франсоа-Бетенкур-Мајерс е ангажирана и во комитетот на L’Oreal за развој на нови технологии, под чие водство многу научници бараат нови решенија за старите проблеми со убавината. Така, во 2022 година, L’Oreal влезе со воведување на Colorsonic, револуционерен рачен уред за фарбање коса дома, наменет за секој кој избегнува фризерски салони поради вирусот или е принуден да го направи тоа поради карантин.

Colorsonic е достапен во 40 нијанси, а самиот уред меша бои кои фино, едноставно и чисто се нанесуваат на косата преку осцилирачки млазници.

– Овој уред го тестираме веќе пет години, што го прави процесот на боење на косата супер лесен – тврди шефот на технолошкиот инкубатор на L’Oreal.

– Без неред, без дамки, не ви требаат ракавици, а бојата се нанесува рамномерно и мазно на косата, без разлика дали е права, виткана, долга или кратка.