Секој народ има свои совети и тајни за убавина. Индонезиските третмани имаат древни корени и процедури кои се користат со векови. 53-годишните жени може да изгледаат како да имаат 35 години, а блогерката Пуспа Деви е одличен пример за тоа.

Подолу, погледнете ги седумте рутини што ги следат жените од Индонезија за да останат млади што е можно подолго.

1. Користење на брашно од ориз
Покрај тоа што користат оризово брашно измешано со вода како маска за лице, Индонезијките прават и специјален пилинг за тело. Пастата за пилинг е направена од мелен ориз, ѓумбир, ореви, корен од куркума, цимет и сандаловина во прав. Сите состојки треба да ги измелете заедно. Овој природен пилинг ја омекнува и чисти кожата, но користете го само на телото.

2. Спречување на стрии
На Бали, тие се обидуваат да го негуваат своето тело со нега од глава до пети. Многу е полесно да се спречат стрии отколку да се борите со нив подоцна. Еден од најпопуларните ритуали е примена на балиски маска за стомак. Тие вклучуваат мелен ориз и „кенкур“, корен сличен на ѓумбир што го нарекуваме ароматичен ѓумбир. Овие состојки помагаат во еластичноста на кожата. Често по породувањето жените прават масажа на телото со компресија од билки што се става на стомакот.

3. Користење семе од папаја и папаја за кожата
Индонезијките користат пире од папаја со или без млеко и ја нанесуваат директно на лицето за да им свети кожата. Исто така, за да се ослободат од темната боја на косата и да спречат нејзино оштетување, тие мелат семиња од папаја и прават смеса со вода. Потоа, нанесете ја оваа паста на косата, држете ја еден час и измијте ја.

4. Користење на козјо млеко за капење
Козјото млеко се користело во древните бањи за убавина што ги користеле принцезите на Јава. Тоа помага да се одржи младата и мека кожа. Жените додале козјо млеко во бањата и седеле во неа 30 минути, а потоа го плакнеле млекото.

5. Изработка на кремасти купки
Во Индонезија, кремаста купка е омилен третман за коса. Тоа не е крем за капење, туку долга процедура. Прво, маска од авокадо се нанесува на косата, а потоа косата се пари. Потоа следува лесна масажа на скалпот, вратот и рамената. Постапката завршува со миење на косата и фенирање.

Кремастата купка не е само третман за релаксација, туку и помага на косата да биде силна и здрава и ја штити од лошите ефекти на хемикалиите.

6. Масажа двапати неделно
Масажата е неопходна за Индонезијците за здравје и младост. Основачката на модниот бренд Нонита Респати вели дека има дури и свој режим за убавина. Покрај маникир и педикир, таа оди еднаш неделно на маски за лице, оди на третмани за коса и нужно на масажа на телото двапати неделно.

7. Зрачете со среќа
Една од најпопуларните блогерки во Индонезија која изгледа како да има 35 години, а всушност има 53 години, ја откри својата тајна на младоста. Имено, колку е постара, толку е посреќна. Среќата помага да се зачува внатрешната и надворешната убавина. Насмевнете се повеќе и сакајте се себеси.