Многу мажи често се жалат дека денес е навистина тешко да се заведе жена. Некои паѓаат на шарм, други на добри манири, некои на духовитост. Еве кои трикови треба да ги совладате за да станете мајстор кога станува збор за освојување на женското срце.

Иако мажите често се сметаат за „главни во флертувањето“, повеќето од нив навистина не знаат како успешно да заведат жена. Несмасните изјави како „Немам каде да спијам, може ли да останам со тебе?“ и „Ми недостига плишаното мече, сакаш ли да го замениш?“ Сигурно нема да го освојат женското срце, тврди авторката на „Superflirt“, Трејси Кокс.

„Бидејќи флертувањето е првиот чекор кој ќе ви помогне да ја одвлечете жената во кревет, доколку барате нов партнер, време е да ја подобрите оваа вештина. Имено, некои момци немаат самодоверба, ја губат контролата над својата сексуалност и престанете да испраќате „сигнали до девојките дека ги сакате, затоа што не се заинтересирани“, вели таа.

Со флертувањето покажувате дека некој ве привлекува сексуално. За да бидете успешни, најважно е да знаете што „пали“ во заведувањето.

„Важно е со флерт да ја истакнете својата вредност, но и вредноста на девојката што ја заведувате. Истражувањата докажале дека животните „флертуваат“ на свој начин за да привлечат потенцијален партнер кога се сексуално подготвени, а истото е вистина за луѓето“, рече таа.

Кога флертувате, најважно е да се однесувате природно.

„За да заведете некого, најважно е да поттикнете сексуална напнатост, а флертувањето е најдобриот начин да го постигнете тоа. Сексуалната напнатост може да се дефинира како „постоење на сексуални вибрации во воздухот“. Доколку не постигнете сексуална напнатост, шансите да освоите некого се многу мали. Флертувањето ја зајакнува привлечноста и му дава до знаење на партнерот дека ве привлекува, што може да ви помогне да ја постигнете целта“, објаснува Кокс, додавајќи дека клучот е во предизвикот.

Дајте ѝ јасно дека сте заинтересирани, но немојте да се нудите како послужавник. Нека се потруди и таа малку, за да сфати дека се грижи. Но запомнете, важно е да не претерате бидејќи тоа може целосно да олади.

Корисно е малку да „боцкате“ со незаинтересираност, но важно е тоа да е по избликот на чувствата, за повторно да обрнете внимание по вакви мали трикови – вели тој.

Таа додава дека, освен тоа, многу девојки не знаат што навистина сакаат, а тоа може да биде голема предност доколку сакаат да придобијат некого.

Работете понапорно на девојката што ви се допаѓа, опсипете ја со внимание и поголеми се шансите таа да ве засака“, заклучува Трејси.