(Видео) Кинезите претставија виртуелен водител на ТВ дневник

Кинеската новинска агенција „Синхуа“ го претстави првиот виртуелен телевизиски водител, чиј што глас, изрази на ликот и движења се идентични со човековите, а покрај тоа способен е и самостојно да реагира на видео снимки во директен телевизиски пренос.

„Последниот крик на вештачката интелигенција ‘Синхуа’ го претстави заедно со компанијата што се занимава со пребарувања на интернет, ‘Согоу’, на петтата светска конференција за интернет во провинцијата Џејџијанг“, пренесуваат француските медиуми.

Агенцијата истакна дека виртуелниот водител отсега е полноправен член на нивната екипа и може да работи 24 часа без прекин, седум дена во неделата.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари