Станува ли Германија ризично место за живеење...

Страшно е во Германија: Девојчињата се небезбедни, еве зошто

Германија се уште не е опоравена од случајот на Сузана (14)

Дека Германија е позната како сигурна дестинација за вработување на работници надвор од нејзините граници, последните години ја потресуваат низа случувања кои се поврзани со се позачестени напади врз своите граѓани особено од лица кои не се нејзини државјани.

Нема ни една недела од напад на едно девојче од Мајнц, веќе второ девојче настрада во Визбаден.

Само пред неколку дена нападнато е девојче во Визбаден. Во понеделникот со остар предмет нападнато е друго девојче, додека возела точак во градот Вирсен.
Германија ја потресе уште еден случај, кој е во низа на многуте.

Како што пренесуваат медиумите, нападната е 15 годишна Јулија Елена Р. додека возела точак во градскиот парк. Нападната е со остар предмет. Како што пишуваат германските медиуми, таа била Румунка, но засега не е познато дали имала германско државјанство.

Локалните мдиуми пишуваат дека девојчето околу пладне во понеделникот била во паркот во Вирсен, каде што возела точак при што е нападната со остар предмет пати, а нејзиниот повик за помош го слушнал еден бездомник кој веднаш притрчал да и помогне.

Набрзо префрлена е во локалната болница каде што им подлегнала на раните.

Осомничен бил, се уште официјално не е потврдено, 25 годишно момче од Турција кој истиот ден се пријавил во полиција. Медиумите пренесуваат дека тој од порано и е познат на полицијата.

Да потсетиме, Германија која практично се уште не се опорави од случајот на Сузана (14) од Мајнц која исто така трагично го заврши живтот каде што на 6 јуни пронајдено и е телото затрупано во една дупка покрај жбунови во близина на градот Визбаден. Судската медицина утврдила дека било извршено блуд над неа а потоа...

За нападот врз Сузана обвинети се двајца сторители. Уапсен е 35 годишен Турчин, кој е пуштен на слобода, без доволно докази и вторито осомничен Б. 20 годишен Курд кој во петокот бил уапсен на Зевер на Ирак и го признал делото.

Жителите на Германија не помалку се напаѓани и нападнати вербално од страна на миграни кои своте напди ги правт во училишта на улици паркови, врз граѓани кои слобобно се движат во местото каде што живеат, за кои медумите многупати известувале.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари