„За жал, оваа година немаше украински експедиции на Еверест. Војната ги уништи соништата на милиони луѓе. За некои сонот беше да се искачат на Еверест, но тоа нема да се случи во 2022 година“, напиша таа на Инстаграм.

„Но, мислам дека украинското знаме треба да се вее на врвот на највисоката планина на светот, особено оваа година! Како симбол на непобедливоста на духот, силата на верата и националниот карактер.“

Таа се надева дека нејзиниот потфат ќе го подигне моралот за нејзините сонародници и претседателот Володимир Зеленски, изјави таа за весниците на Хималаите додека Русија продолжува да ја бомбардира Украина во тримесечната војна.

Нејзиниот татко и брат се борат против Русите, рече таа, додавајќи дека верува дека Украина ќе излезе како победник од војната.

Самоилова, која води ресторан со својот партнер во Киев, се искачила на многу од највисоките планини во светот, според информациите од нејзината веб-страница. Одлуката за искачување на Еверест била донесена во последен момент, изјави таа за Everest Chronicle.

Украинската планинарка „го освои врвот во четвртокот рано наутро. Претходната ноќ ја помина во кампот 2 и безбедно пристигна во базниот камп“, рече Химлал Гаутам, офицер за врски на непалската влада за ДПА во базниот камп Монт Еверест.

За планинарите на Еверест, шпицот на сезоната е во пролет.