Лана Тарнер важела за една од најатрактивните актерки на златниот Холивуд, иако зад сиот тој гламур се криеле мрачни тајни.

Седум сопрузи, седум разводи, два спонтани абортуси, три мртвородени деца, 698 пара чевли, повеќе од 150 љубовни врски со мажи како Ричард Бартон, Дин Мартин, Кирк Даглас, Кларк Гејбл или Френк Синатра, борба со алкохолизмот и најмалку два обиди за самоубиство, сето премногу за еден живот, но не и за Лана Тарнер.

Lana Tarner

Не останала само на бракоразводните парници и љубовни врски, туку на тој микс додала и насилство, силување и убиства…

Нејзиниот љубовен живот беше обележан со врската со Џони Стомпанато. Тој бил опасен мафијаш, добро познат во Илиноис, а парот бил во врска во текот на 1950-тите. Нивната љубовна приказна завршила трагично, а трагедијата предизвикала голема мистерија.

Се шпекулирало дека Стомпанато бил насилен и дека актерката не била среќна покрај него, што никогаш не било јасно потврдено. Во секој случај, познато е дека имале нездрава и турбулентна врска, која завршила со смртта на Стомпанато – или подобро кажано, убиство.

На четвртиот ден од април 1958 година, Џони Стомпанато бил избоден до смрт во домот на актерката Лана Тарнер во Беверли Хилс. Кога пристигнала полицијата, Лана и нејзината 14-годишна ќерка Шерил Крејн рекле дека мафијашот безмилосно ја претепал актерката, по што нејзината ќерка подигнала нож и го нападнала за да ја одбрани мајка си.

 

Lana Tarner

Неговата смрт била прогласена за „оправдано убиство“, а семејството Стомпанато ја тужеше Тарнер за 750.000 долари. Сепак, тие се решиле за хонорар од 20.000 долари и тоа е официјално крајот на оваа драматична и злокобна епизода во биографијата на Лана Тарнер.

Шерил Крејн подоцна објавила автобиографија во која признала дека го убила љубовникот на нејзината мајка, а кратко време поминала во малолетнички затвор, по што повторно била под старателство на нејзината мајка.

 

Lana Tarner

Сепак, со години се шпекулираше дека актерката е таа што го извршила убиството, а филмскиот историчар Дарвин Портер неодамна собрал докази за да го поткрепи тоа тврдење.

Тој истакнал дека Лана требало да биде првоосомничена и дека му го одзела животот откако го нашла во кревет со ќерка си.

– Јас бев тој што ги избриша отпечатоците од ножот во бањата на Лана. Бев непослушно момче кое направи нешто што не требаше, изјавил детективот вклучен во истрагата.

 

Lana Tarner

 

Портрер рекол дека некои од најблиските пријатели на Лана му откриле дека актерката им признала оти го извршила убиството во Стомпанат, а нејзиниот адвокат Џери Гислер тврдел дека тој и предложил на Лана нејзината ќерка да ја преземе вината .

– Ги затекнала заедно во кревет. Отишла по нож во кујната и му го забила во стомакот на Џони, тврди Портер.