Инфлуенцерот Џое Даф, попознат како диетален готвач, во своето ново видео сподели рецепт за шејк што го пие секој ден, откако неодамна држеше диета. Тој верува дека токму овој пијалок му помогнал да изгуби 8 килограми за 12 недели.

„Откако го пијам шејкот, обично не сум гладен остатокот од денот“, вели тој.

Обично го консумира наутро, а потоа издржува без храна со часови.

„Тој е богат со протеини и содржи малку кофеин“, објаснува тој.

Основата на шејкот е чаша млеко. Даф користи незасладено бадемово млеко со вкус на ванила. Потоа додава една мала или средна банана, околу 45 грама чоколаден сируп без шеќер и три лажици црно какао во прав.

Покрај тоа, Даф додава лажица протеински прав и мраз и ги комбинира сите состојки во блендер. Откако ќе го истурите шејкот во чаша, истурете го шлагот и посипете со какао во прав.