Џејлен Смит, 18-годишен студент во државата Арканзас, стана најмладиот градоначалник избран во САД, јавува BBC..

Како демократ, тој победи во град со 1.800 жители.

„Време е да се изгради подобра филијала на Ерл, Арканзас“, напиша Смит на својот Фејсбук профил.

Новиот градоначалник се кандидираше на платформа за подобрување на полициските сили, поправка на системот за одводнување на градот, решавање на проблемот со напуштените куќи и подобрување на вклученоста на заедницата.

– Би сакал да им се заблагодарам на сите мои поддржувачи што го засилија носењето нз луѓето на избори. Навистина сум ви благодарен на сите – изјави Смит

Тој, исто така, планира да донесе голема продавница за храна во заедницата – единствената во градот што беше затворена пред неколку години.

Додека беше во средно училиште, тој служеше како претседател на здружението на студентската влада на училиштето и имаше лидерски улоги во училишните клубови.

– Мора од некаде да се почне, навистина мора. Не сакав да имам 30 или 40 години и да станам градоначалник кога можам сега – изјави тој за Пост.

Смит го напушти средното училиште во мај и беше избран да го води руралниот град Ерл во вторникот.

Тој вели дека планира да ги продолжи студиите на Државниот универзитет во Арканзас Мид-Саут додека жонглира со своите должности како градоначалник и се надева дека еден ден ќе стане обвинител.

– Му реков дека ако победи, сепак ќе мора да ја заврши домашната работа. Не би сакал да суспендирам градски функционер – се пошегува неговиот директор на училиштето.

Фото: принтскрин Твитер