Наоми Луис имаше несреќна средба со билката Gympie-Gimpie откако паднала од својот велосипед додека била во северен Квинсленд минатиот јуни.

Мајка која имала контакт со растението кое поради неверојатните болки го нарекуваат „билка самоубиец“, го опишала своето шестмесечно искуство и тврди дека болката е полоша од породувањето.

Имено, Наоми се симнала од велосипедот и излета од патеката, не долго откако удрила во едно од најотровните растенија на светот.

Науката ова растение го нарекува Dendrocnide Moroides, но понекогаш се нарекува „растение самоубиец“ поради страшната болка што ја предизвикува или „џиновско австралиско боцкање“ од очигледни причини.

Во основа, растението вбризгува отров во кожата на луѓето кои го допираат и може да ги остави во измачувачка болка до девет месеци. Токму тоа и се случило на Луис.

„Болката е 100 проценти најлошата болка досега“, изјави Наоми за ABC, додавајќи: „Болката беше едноставно неподнослива“.

“Телото го достигна прагот на болка и потоа почнав да повраќам. Имам четири деца – три царски рез и едно природно. Породувањето во споредба со болката по допирање на растението не е ни блиску”.

По несреќата, сопругот ја однел во аптека, каде што купил ленти за депилација за да ги отстрани влакната кои чешаат на кожата додека чекале да пристигне брзата помош.

Во еден момент таа се сеќава дека му рекла дека „не може да се справи со ова“.

Седум дена подоцна, таа можела да си оди дома. Потоа земала лекови против болки и топлински пакувања шест месеци за да ја спречи страшната болка во нозете, но дури во декември таа конечно можела да престане да ги зема лековите против болки.

Фото: Профи