Кога ви е важно да „влезете“ во претесна гардероба пред некој важен настан, сетете се на Ким Кардашијан која имаше најмногу мака со тоа, а потоа и успех. Инаку, таа за краток период ослабе 10 килограми за да влезе во фустан на Мерлин Монро за важен настан. Станува збор за Аткинс диетата која се заснова на намален внес на јаглени хидрати и зголемен внес на протеини.

– Следев строга Аткинс диета. Строго, строго, строго. Навистина ми беше тешко да држам диета со првото бебе. Овој пат ми беше многу полесно и сфатив дека се се сведува на храната – изјавила старлетата.

Сепак, таа не можела само на тој начин да ослабе, па решила да оди чекор понатаму.

– Мислам, сакам да вежбам и дефинитивно мора да вежбате за да се тонирате, но многу од тоа доаѓа од тоа како се храните. Морав да останам фокусирана. Морав да ги исфрлам сите слатки, а сакам слатко. Тело по бебе? Го поздравувам тој предизвик. Толку е лудо да гледаш низ што може да помине твоето тело и на што е способно – изјавила Ким.

Нејзината цел била да ослабе околу 20 килограми, но не само што ја достигнала посакуваната тежина, туку ослабела и повеќе отколку што планирала, а медиумите објавија дека ослабела дури 30 килограми, пренесува „Глоси“.

Еве како изгледа следењето на диетата Аткинс
1. Го забрза слабеењето
Иако Ким беше непопустлива и агресивна, таа не беше несовесна, особено што по бременоста сакаше да има млеко за бебето.

– Сакав да бидам подготвен за лесно рамномерно слабеење, а не за драматично, брзо слабеење. Секој сака да изгуби килажа брзо, веднаш. И дадов објаснување зошто бавното и стабилно слабеење е подобро во нејзината тешка ситуација – изјави нејзиниот нутриционист Колет Хејмовиќ.

2. Таа доби избалансирано мени
Во согласност со планот, Ким јадеше многу протеини и здрави масти, заедно со мешавина од јаглени хидрати богати со влакна. Еден типичен ден за Ким може да започне со појадок од две јајца со сирење и брокула, ужина грчки јогурт со боровинки и бадеми, салата со кремаст прелив за ручек, уште една ужина од хумус и зеленчук и вечера со пилешки гради, брокула и салата.

3. Повремено уживала во слатки
Ким сака слатки, но вештачкиот шеќер е големо не-не кога сте на Аткинс.

4. Имала помош од локални готвачи
– Имаше привилегија некој да и готви оброци. Таа е во позиција да го има тој луксуз – рече Колет. Еве примери на јадења што ѝ се допаднале на Ким:

Пилешко на скара над салата од спанаќ со фета прелив.
Медитеранска салата од туна и кељ
Супа од зеленчук со печено сирење со малку јаглехидрати
Пилешки енчилади со печени тиквички
Свежа моцарела со домати и пилешко

5. Беше многу мотивирана
– Работев со многу познати личности и таа само го сфати тоа. Беше бистра и разбрана, мотивирана и посветена – објасни нутриционистот.

6. Намален бројот на јаглехидрати
Како што се приближуваше до целната тежина, Ким се префрли на построга програма која дозволуваше само 20 грама јаглени хидрати дневно (ова беше оригиналната диета која беше толку популарна во раните денови).

7. Од тоа направи нејзин начин на живот
-Тоа е тајната на долгорочниот успех. Најдете начин на исхрана кој е одржлив до крајот на животот за да не мора повторно да се дебелеете. Тоа е она на што најмногу се гордеам. Таа не го користи како диета за слабеење. Таа го користи како попаметен начин на исхрана – вели нутриционистот, а пишува „Космополитен“.