Да Првиот отиде во вселената, тој беше прославен како совршен Советски совет, а неговата смрт беше обвиткана во превез на тајност

И 60 години откако стана првиот човек во вселената, има малку Руси на кои им се восхитуваат повеќе од космонаутот Јуриј Гагарин.

Неговото насмеано лице краси мурали и споменици низ целата земја, но и низ целиот свет, а кај Русите е чест мотив за тетоважи.

Советскиот Сојуз можеби е минато, а славните денови на Русија во вселената заостануваат, но легендата на Гагарин живее, симбол на рускиот успех и важен извор на национална гордост.

„Тој е личност што ја обединува земјата“, рече биографот на Гагарин, Лев Данилкин.

– Тоа е многу редок пример за нешто во што огромно мнозинство од населението се согласува – додаде тој.

Годишнината на историскиот лет на Гагарин на 12 април 1961 година, кој секоја година се слави во Русија како Ден на космонаутиката, се одбележува со положување венци на спомениците за неговите достигнувања низ целата земја.

Трајната фасцинација не произлегува само од неговата животна приказна, неговиот подем од личност со скромно потекло во вселенски пионер или дури и од мистеријата околу неговата смрт.

Гагарин, вели историчарот Александар Желелезњаков, е имагинативна личност.

Син на столар и млекарка кој ја преживеа нацистичката окупација, Гагарин беше обучен како работник во фабрика за челик пред да стане воен пилот.

И тогаш, на 27-годишна возраст, тој леташе околу Земјата 108 минути со леталото Восток.

Неговата храброст и професионалност служат како пример за совршен Советски совет, но легендата за Гагарин е придружена со приказни за пријателство, храброст и љубов кон неговата сопруга Валентина и нивните две ќерки.

Гагарин и напишал на својата сопруга трогателно проштално писмо во случај да умре на мисија, што долго беше тајна.

– Ако нешто тргне наопаку, те замолувам, особено тебе, да не умрете од тага. Затоа што таков е животот – напишла тој.

Во интервју за АФП во 2011 година, космонаутот Борис Вољњов потсети на човекот кој, и покрај тоа што ги уживаше привилегиите на советската елита, знаеше да помине часови на телефон за да обезбеди лекови или место во болница за неговите помалку богати пријатели.

Враќајќи се на Земјата, Гагарин се најде во центарот на пропагандна кампања за супериорноста на советското општество.

Данилкин вели дека властите го користеле како пример за остатокот од светот, но и да ги убедат советските граѓани кои ја преживеале Втората светска војна како и сталинистичката репресија дека „жртвите од претходните децении не се залудни“.

Според него, претседателот Владимир Путин го присвоил тоа наследство со цел да ја зацврсти својата моќ и да ги промовира советските успеси со цел да ја зајакне неговата поддршка за неговото 20-годишно владеење.

– Сегашните власти методично ги присвојуваат популарните култови: прво победата во Втората светска војна, потоа освојувањето на вселената – вели Данилкин.

Трагичен херој

Како и сите големи руски херои, Гагарин е трагичен лик.

Неговата смрт за време на тренинг летот 1968 година, на возраст од 34 години, останува мистерија, бидејќи властите никогаш не го објавија целиот извештај за истрагата за причината за несреќата.

Делумни податоци сугерираат дека неговиот МиГ-15 се судрил со метеоролошки балон, но поради недостаток на транспарентност, алтернативните теории не изостануваат.

Според една теорија, Гагарин бил пијан, друга вели дека Кремљин го елиминирал од страв од неговата популарност.

До денес, многу Руси не се помирени со неговата смрт.

– Како можеше врвен космонаут, толку млад и добар човек, да умре толку ненадејно? Луѓето сè уште не го преболеа тоа – вели историчарот Железњаков.