Според истражувањето, сексот е важен за квалитетна врска, но тоа веќе сите го знаат. Интимноста ја зајакнува врската, развива блискост помеѓу партнерите и покрај тоа има многу придобивки за целокупното здравје на организмот.

Ги намалува стресот и болката

Водењето љубов го намалува крвниот притисок и со тоа го намалува стресот. За време на сексот, се ослободува ендорфин, односно хормонот на среќата, кој исто така го враќа доброто расположение. Нивото на окситоцин се зголемува за време на сексот, и до пет пати за време на оргазмот. Ова е особено точно за менструални грчеви, главоболки и мигрена.

Ја подмладува кожата

За време на сексот, женското тело го удвојува нивото на естроген – ова ја прави косата посјајна, а кожата помека. Покрај тоа, ослободените хормони се одговорни за спречување на сува кожа. Така станува помека, еластична и хидрирана. Затоа, почастете се со редовен секс за да блеснете и да изгледате помладо.

Го подобрува кардиоваскуларното здравје

Резултатите покажаа дека водењето љубов двапати или повеќе неделно го намалува ризикот од срцева слабост. Покрај тоа, сексот е исто така еден вид физичка активност, што значи дека ја подобрува циркулацијата, што значи и подобро функционирање на срцето. Редовниот секс ќе го балансира односот помеѓу добриот и лошиот холестерол.

Троши калории

Сексот може да ве одржи во форма и да согорува дополнителни калории. Само 20 минути секс на неделно ниво значи 7.500 помалку калории годишно. Еден „круг“ може да согори околу 200 калории. Тоа е како 15 минути на машина за вежбање. Покрај тоа, сексот е добра вежба за зајакнување на мускулите. Ова е особено точно за мускулите на карлицата.

Го зајакнува имунитетот

Редовниот секс покренува антитела наречени имуноглобулин А или IgA. Тие штитат од настинки и други инфекции. Ова е потврдено со студија во која учествувале 112 студенти. Оние кои воделе љубов почесто имале покачено ниво на IgA отколку оние студенти кои апстинирале или воделе љубов помалку од еднаш неделно.

Добро влијае на сонот

Сексот позитивно влијае на квалитетот на сонот. По оргазмот, се ослободува окситоцин, кој, покрај другите придобивки, исто така го подобрува сонот. Добриот сон е важен за целокупното здравје, а по сексот полесно и побрзо ќе заспиете. Затоа, следниот пат кога ќе процените дека сте премногу уморни за секс, размислете уште еднаш.