Познатиот актер и мајстор по боречки вештини Брус Ли починал многу млад, на 32-годишна возраст, на 20 јули 1973 година. Веста за неговата смрт брзо се проширила, а лекарите од обдукцијата заклучиле дека тој починал од оток на мозокот.

Причината за едемот е наведено дека е земање на одредени лекови против болки, а не требало долго време за да почнат да кружат различни теории за неговата смрт.

Кога во јавноста излегоа фотографии од неговото отечено лице, теоретичарите на заговор рекоа дека тој бил отруен, а како главен виновник се наведувала неговата тогашна љубовница. Други тврдеа дека го убиле кинески гангстери, а суеверните отишле чекор понатаму велејќи дека го убило проклетство.

 

Brus Li umro je od edema na mozgu
Брус Ли умрел од едем на мозокот

 

Сега 49 години по неговата смрт, истражувачите ги разгледале доказите и заклучиле дека Брус најверојатно починал од хипонатриемија.

„Со други зборови, велиме дека бубрегот не можел да го исфрли вишокот вода и затоа Брус Ли умрел“, напишал тим од експерти во списанието „Clinical Kidney Journal“.

Што е хипонатриемија?

Хипонатриемија значи дека нивото на натриум во крвта – што му е потребно на телото да одржува рамнотежа – е ненормално ниско. Нерамнотежата предизвикува отекување на клетките во телото, вклучувајќи ги и оние во мозокот.

Според студијата, Брус имал неколку знаци на ризик за хипонатриемија, вклучувајќи пиење големи количини течности, употреба на канабис – што ја зголемува жедта – и други фактори кои ја намалуваат способноста на бубрезите да функционираат, како што се употребата на дрога и алкохол.

 

Brus Li često je konzumirao kanabis
Брус Ли често консумирал канабис

 

Неговата сопруга Линда открила дека Брус пред смртта бил на диета со морков и јаболко. И Метју Поли – кој ја напиша биографијата на Брус Ли во 2018 година, “A Life” – споменува повторно земање вода на денот кога умрел.

Студијата заклучува: „Ние претпоставуваме дека Брус Ли починал од специфична форма на бубрежна дисфункција: неможност да се излачува доволно вода за да се одржи хомеостазата на водата, која во голема мера е тубуларна функција. Ова може да доведе до хипонатриемија, церебрален едем (отекување на мозокот ) и смрт во рок од неколку часа ако прекумерниот внес на вода не е во склад со излачувањето вода со урината, што е во склад со временската црта на Левата смрт.“

 

Brus Li umro je sa samo 32 godine
Брус Ли имал само 32 години

 

Исто така е објавено дека Брус бил чест корисник на канабис, а неговото консумирање може да ја зголеми жедта.

Во својата книга, Поли споменува долгорочна употреба на оваа супстанца на 20 јули 1973 година, денот кога умре Брус. Истражувачите сугерираат дека тоа можеби го натерало Брус да пие премногу вода.

– Иронично, Ли се прослави со цитатот „Биди вода, пријателе“, но се чини дека вишокот вода на крајот го уби – напишаа тие. Смртта на Брус се случи само неколку недели пред објавувањето на „Enter The Dragon“ – првиот голем кунг фу филм произведен на Запад.