Неверојатната проценка делумно се должи на реткоста на Patek Philippe Reference 96 Quantieme Luna, еден од само осумте такви часовници за кои се знае дека постојат.

Но, според аукциската куќа Филипс, која ја спроведува продажбата, ова вреднување се должи и на извонредната историја на 86-годишниот часовник – кој беше однесен во Сибир за време на петгодишниот престој на поранешниот кинески владетел во советски затвор. пишува CNN.

Платинскиот часовник со дијаметар од три сантиметри се одликува со бројчаник со арапски бројки, стрелки од розово злато и функција „фаза на месечината“ која покажува колку е видлива Месечината од Земјата во секое време. Некои од неговите внатрешни движења датираат од 1929 година, иако овој модел почнал да се продава дури во 1937 година од страна на Patek Philippe – швајцарскиот производител на часовници познат по поставувањето на сложени движења во тенки куќишта.

Не е познато како Пуји го набавил часовникот, иако записите покажуваат дека првично бил продаден во луксузна продавница во Париз. Филипс додаде дека историските документи докажуваат дека поранешниот цар го носел со себе во советскиот затворски логор во Хабаровск. Подоцна му го дал на Георги Пермјаков, кој говорел мандарински и му служел како наставник и преведувач на руски јазик додека бил во притвор.

Пуји, чиј живот беше прикажан во филмот „Последниот император“ награден со Оскар од 1987 година, се искачи на тронот како дете во 1908 година. Тој беше принуден да абдицира помалку од четири години подоцна, кога републиканскиот бунт ја собори династијата Кинг, иако му беше дозволено да продолжи да живее во царската палата во Пекинг. Накратко бил вратен како император во 1917 година.

Во 1924 година, тој избегал од Пекинг и формира сојуз со Јапонија, што подоцна го направи цар на нејзината марионетска држава Манчукуо во североисточниот кинески регион Манџурија. По поразот на Јапонија во Втората светска војна, Пуји бил заробен од советските сили и држен како воен заробеник. Според Филипс, тој му го дал часовникот на Пермјаков во 1950 година, непосредно пред поранешниот император да се врати во Кина за да се соочи со судење за воени злосторства.

Според соопштението за печатот, Филипс поминал три години истражувајќи ја историјата на часовникот и потврдувајќи го неговото потекло – процес што Томас Пераци, шеф на азиската аукциска куќа за часовници, го опиша во изјавата како „истражувачки проект без преседан“.

Во својот каталог, Филипс го цитира внукот на Пуји, Јујан (кој бил затворен со него) во своите мемоари дека неговиот вујко го носел часовникот од ден на ден додека бил во Манчукуо. Во каталогот пишува и дека Пуји претходно му го дал часовникот на својот внук, но подоцна побарал да му го врати на Пермјаков.

Речиси една деценија по неговото враќање во Кина, Пуји бил помилуван и живеел како обичен граѓанин во Пекинг до неговата смрт во 1967 година. Пермјаков го чувал часовникот до неговата смрт во 2005 година, по што им бил предаден на неговите наследници, пред сегашниот сопственик да го испрати на Филипс во 2019 година. Часовникот веќе бил изложен во Њујорк, Сингапур, Лондон и Тајпеј, а ќе отпатува во Женева пред да се врати во Хонг Конг, каде што ќе биде пуштен во продажба на 23 мај.

Часовникот се нуди заедно со неколку други ставки Puyi. Меѓу нив се и 15 акварели, кои му се припишуваат на шурата на Пуји, Гобул Рунки, и едно ладало од црвена хартија, исто така дадена на Пермјаков, со песна напишана од поранешниот император.

Една од тетратките на Пуји, за која Филипс вели дека „обезбедува невиден поглед во неговиот ум“, исто така се продава заедно со неговата копија од Аналектите на Конфучие, при што се очекува дека двата предмети ќе достигнат повеќе од 25.000 долари заедно.

По продажбата ќе следи дводневна аукција на часовници во Филипс, каде ќе бидат претставени приближно 240 часовници. Меѓу историски значајните предмети е ограниченото издание на Omega Speedmaster Apollo XI од 1969 година, некогаш во сопственост на астронаутот на НАСА Чарлс Конрад, третата личност која некогаш одела по Месечината.