Кејт Мидлтон, Меган Маркл, кралицата Летиција… денес важат за едни од најмоќните жени во светот, а се синоним за престиж, моќ, висок статус, елеганција и елита, сепак, иако некои членови на кралските семејства се родени во „златни лулки“, некои други биле обични жени пред да се заљубат и да добијат високи титули преку бракот.

Не е тајна дека одредени бракови беа доста контроверзни поради она што некои принцези го правеле во минатото, а еве што правеа пред да станат дел од кралски семејства.

Меган Маркл

Не е тајна дека Меган Маркл беше актерка пред да се омажи за Хари, но убавата војвотка од Сасекс имаше уште едно занимање. Кога не била на аудиции за улоги, таа работелае како калиграф и инструктор по калиграфија (таа ги напишала дури и свадбените покани на Робин Тик и Пола Патон, како и празничните честитки на славните личности на Долче и Габана).

Работела и како хостеса во ресторан, модел на актовка за брендот „Deal or No Deal“ и како практикант во ПР агенција во Аргентина.

Грејс Кели

Грејс Кели беше една од најубавите принцези на сите времиња, а пред бракот со принцот Рение Трети од Монако во 1956 година важеше за едно од најголемите имиња на златното доба на кинематографијата. Оскаровката незаборавно глумеше во филмови како „To Catch“ на Алфред Хичкок, како и „To Catch a Thief“, „Rear Window“ и во филмот „Mogambo“ на Џон Форд.

Принцезата Дина

Родена во Калифорнија, принцезата Дина пораснала помеѓу САД и Блискиот Исток бидејќи нејзиниот татко бил истакнат економист и предавал на бројни американски универзитети. На 23-годишна возраст се омажила за принцот Султан бин Гахад Насер бин Абдулазиз од Саудиска Арабија. За разлика од повеќето други жени кои стапуваат во брак во кралското семејство, кариерата на принцезата Дина тргна нагоре дури откако се приклучи на саудиското кралско семејство. Во 2006 година, таа отвори ексклузивен моден бутик само за членови наречен D’NA во Ријад, кој подоцна го прошири во Катар. Таа накратко беше и главен уредник на модното списание Вог.

Кралицата Ранија

Пред да се искачи на јорданскиот трон во 1999 година, Ранија ал-Абдула имаше кариера во маркетингот, дипломирајќи диплома за бизнис администрација на Американскиот универзитет во Каиро. По дипломирањето, таа работела во маркетинг за Citybank, по што се вработила во Apple во Аман, Јордан.

Шарлин од Монако

 

Принцезата Шарлин е мажена за принцот Алберт од Монако, кого го запознала „на работа“. Таа, всушност, беше прославена јужноафриканска пливачка и, згора на тоа, се натпреваруваше на Олимпијадата за нејзината земја. и го запознала својот иден сопруг после една трка.

Својот иден сопруг го запознала после трка, а на фотографијата погоре можете да видите како изгледала во тој период.

Принцезата Софија

 

Своевремено светските медиуми не престанаа да пишуваат за принцезата Софија Хелквист, Швеѓанка која е мажена за шведскиот принц Карл Филип и која ги освои срцата на јавноста со своето волонтирање и посветена работа за време на пандемијата, бидејќи како манекенка и учесничка во реални шоуа, не беше веднаш пречекана топло. Принцезата дури и позираше топлес за насловната страница на магазинот „Слиц“, што дополнително ја шокираше јавноста.

Кејт Мидлтон

 Kejt Midlton danas je jedna od najpopularnijih članica kraljevske porodice.

Денес, Кејт Мидлтон е една од најпопуларните членки на кралското семејство, а нејзиниот сопруг, принцот Вилијам го запознала за време на студиите, по што работела како асистент за купување додатоци во продавница на брендот Jigsaw.

Меѓутоа, Кејт им помагала и на родителите во продавницата, а потоа и во нивната компанија за планирање настани.

Кралицата Летиција

 

Денес, шпанската кралица Летиција е позната како сопруга на кралот Фелипе VI и една од највлијателните жени во светот на модата, но како Летиција Ортиз Рокасолано, таа претходно беше позната во својата земја бидејќи работеше како новинарка на тамошниот јавен сервис.

Мери, принцезата од Данска

 

Пред да стане принцеза на Данска, Австралијката Мери Доналдсон имаше кариера во рекламирање, работејќи за агенција во Мелбурн по дипломирањето во 1994 година со дипломи за трговија и право. Во 1997 година, на Мери и беа потребни две години да патува по смртта на нејзината мајка, враќајќи се во Австралија во 1999 година на работа во Сиднеј, каде што, се разбира, започна нејзината кралска бајка.

 

Запознавајќи го престолонаследникот Фредерик од Данска во Слип Ин, паб во Сиднеј за време на Олимпијадата во 2000 година, парот набрзо започнал врска на далечина, пред Доналдсон да одлучи да се пресели преку океанот во 2001 година, прво во Париз, каде што предавала англиски јазик на Училиште за деловен англиски јазик. Следната година, таа се преселила во Копенхаген и започнала да работи во Мајкрософт, пред двајцата да ја објават својата свршувачка во септември 2003 година.

 

Масако, царицата од Јапонија

 

Масако Овада првпат го запознала Нарухито, престолонаследникот на Јапонија, на чајна забава во 1986 година. Маѓесан со неа, принцот договорил да се сретнат неколку пати во текот на следните неколку недели, а нивното додворување продолжило во следните неколку години. Сепак, Масако не сакала да се омажи, двапати го одбила предлогот на принцот, бидејќи тоа ќе ја натерало да се откаже од ветувачката дипломатска кариера во јапонското Министерство за надворешни работи.

 

Во тоа време, Овада, која веќе имала диплома по економија на Харвард, магистрирала по меѓународни односи на Оксфорд, враќајќи се во Јапонија во 1990 година. Таа го прифатила третиот предлог на принцот во 1992 година, наводно по смирувачки повик за време на кој принцот тврдел дека да се биде принцеза е „само уште еден облик на дипломатија“.