Можеби е рано да се заклучи дали навистина ужива, бидејќи Фридман цело време се обидува да се ослободи од санкциите под кои се наоѓа во ЕУ и Обединетото Кралство.

Неговиот прв сосед, рускиот бизнисмен Алишер Усманов, сопственик на замокот Beechwood House од 80 милиони фунти, одамна ја напушти земјата, како и другите олигарси, по замрзнувањето на богатството што следеше по почетокот на инвазијата на Украина. Сепак, Фридман не ги следеше оние како Усманов, Роман Абрамович или Олег Дерипаска и се смета за последниот преостанат олигарх во Лондон.

Иако Фридман остана, тој е ограничен во својот дом и неколку улици околу него. На 15 минути пешачење од Атлон и Бичвуд е последното место за одмор на Александар Литвиненко. Поранешен полковник на руската тајна служба ФСБ и еден од водечките критичари на Путин е погребан на гробиштата Хајгејт, откако бил отруен од ФСБ со полониум во чајот во хотел со пет ѕвезди во центарот на Лондон.

Тоа е пријатна прошетка во паркот, но Фридман е во длабоки финансиски проблеми и претпочита да го поминува своето време читајќи, гледајќи филмови во неговата кино сала или разговарајќи со адвокати за да ги отстрани санкциите што му ги наметнаа Лондон и Брисел, дознава Сандеј тајмс преку изјави на познаниците на олигархот.

Некогаш на листата на стоте најбогати луѓе во светот, Фридман сега живее со 2.000 фунти месечно (околу 2.200 евра). Наводното замрзнување на неговото богатство, проценето на 8,2 милијарди фунти, го изненадило него и неговите советници и можеби ги спречило неговите планови да се пресели. Фридман ненадејно открил дека банкарските картички му се замрзнати, тој не може да плати храна или да ги плати медицинските сметки. Судот морал да го реши правото за да им плати на градинарите, готвачите, чистачите и сите оние кои ја одржувале куќата Атлон. Тие се главно Украинци како Фридман.

Фридман има длабоки лични и деловни врски со Украина. Роден е во еврејско семејство во Лавов, град кој бил антисоветски ориентиран. Тој инвестирал во украински компании, вклучувајќи ја и компанијата за мобилни телефони Киевстар, откако рускиот претседател Владимир Путин го анкетираше Крим во 2014 година. Тој обезбеди финансиска поддршка за меморијалниот центар на холокаустот Бабин Јар во близина на Киев до почетокот на инвазијата, кога поднесе оставка од одборот и стана првиот олигарх кој ја критикуваше војната.

Во отвореното писмо до вработените во LetterOne, инвестициската група што ја основал во Лондон, тој рече дека е „длабоко посветен на украинскиот и рускиот народ. Го гледам сегашниот конфликт како трагедија и за двата, и можам само да им се придружам на оние кои сакаме да престане крвопролевањето“.

Фридман беше опишан од владата на Обединетото Кралство како „про-Кремљ олигарх“ кој е тесно поврзан со Владимир Путин и чија инвестициска компанија Алфа банка му помага на рускиот режим. ЕУ ја санкционираше и неговата поранешна сопруга Олга Ајзиман од која е разведен 17 години и живее во Франција. Канада ги санкционираше нивните две ќерки, иако тие никогаш не живееле таму.

Во април минатата година беше санкционирана неговата извршна помошничка Нигина Заирова, на која ѝ префрлил контрола на три фирми пред да бидат воведени санкциите. Руската новинска агенција ТАСС во декември објави дека Фридман е уапсен под сомнение за „перење пари, заговор за измама на Министерството за внатрешни работи и заговор за лажно сведочење“. Дури 50 службеници од Националната агенција за криминал ја пребарале куќата Атлон. Фридман ја негира вината.

Според познаници, Фридман долго време немал никаква врска со Кремљ. Тој престанал да биде даночен жител на Русија во 2015 година и веќе се распрашувал за британско државјанство. Тој бил близок со Борис Немцов, опозициски полицаец убиен во 2015 година. Путин му се потсмеваше на Фридман во говорот минатиот месец, велејќи дека тој е еден од олигарсите кои избрале да живеат во „запленета палата со замрзната сметка обидувајќи се да најде место за себе во навидум атрактивен западен главен град“.

На ситуацијата на Фридман не му помага ниту фактот што адвокатот што го советува за оспорување на санкциите во Обединетото Кралство е Роџер Герсон – истиот адвокат кој го застапувал основачот на „Вагнер груп“ Евгениј Пригожин кога ја тужеше веб-страницата за истражувачко новинарство „Белингкет“. Според неговата поранешна сопруга Ајзиман, Фридман тешко ги примил санкциите бидејќи имал „голема верба во западните институции, демократијата и индивидуалните човекови права“.

Михаил Ходорковски, протеран руски бизнисмен, изјави за Блумберг дека тајкуните како Фридман стравуваат дека ќе паднат во „јазот меѓу двете столчиња на кои седат долги години. Русија ќе им го блокира патот, а Западот нема да го отвори“.

Поддржувачите на санкциите продолжуваат да нагласуваат дека Алфа банка, во која Фридман е главен акционер заедно со Петр Авен, продолжува да игра клучна улога во руската економија. „Фајненшл тајмс“ минатата недела објави дека двајцата олигарси се подготвени да ги отфрлат своите акции и да ја продадат банката на најголемиот руски приватен заемодавач Андреј Косогов за 2,3 милијарди долари, сакајќи да избегаат од западните санкции.

За да може за Фридман да се укинат санкциите, тој веројатно ќе мора да биде поцврст во осудата на војната и критиките кон Путин. Но, во тој случај ќе ја ризикува својата судбина.

Сè додека санкциите остануваат на сила, Фридман нема да може да излезе подалеку од куќата Атлон, која ја купик во 2016 година за 65 милиони фунти на свое име, не криејќи се зад непознати офшор компании.