Руска манекенка го обвини Путин дека нарачал нејзина ликвидација, а сега приказната доби ЧУДЕН ПРЕСВРТ

Рускиот модел Ана Сапиори (30) и нејзиниот сопруг Алекс Кинг (42) се под полициска истрага откако тврдеа дека руските власти сакале да ги убијат.

Двајцата беа опуштени од болницата каде што беа третирани откако им се слошило во ресторан во Солсбери, град во кој поранешниот руски шпион Сергеј Скрипаљ и неговата ќерка Јулија беа отруени со нервен агенс.

Случајот со труење на брачниот другар предизвикал паника, бидејќи на почетокот се сомневале дека би можеле да бидат жртви на новичок. Ресторанот бил под полициска опсада, а иследниците ја пребараа целата област во заштитна облека.

Манекенката тврди дека е многу веројатно дека Кремљ и Путин сакале да ја убијат, бидејќи таа го критикувала. Таа рече дека е можно дека стрининот бил употребен за нападот врз нив.

- Сигурна сум дека Русите мислат дека сум британски шпион. Јавно се откажав од Путин и од земјата од каде што е моето семејство", рече таа.

Таа првпат ја напуштила Русија во Израел, чие државјанство го земала.

Како што рече, Путин сака да биде мртва, бидејќи таа и го свртела грбот на нејзината татковина.
Засега не е познато дали биле и што биле отруени, но тие се опоравиле и ја напуштиле болницата.

Според ББС, полицијата ги отфрлила нејзините тврдења дека тоа е заговор и сега сака да разговара со неа и со нејзиниот сопруг.
Британските медиуми објавија информации од извори на полицијата,кои наведуваат дека сето тоа е измама.

- Ќе разговараме со вклучениот пар и ќе испитаме дали е целиот случај наместен.
Имено, Александар Кинг е осуден криминалец кој, меѓу другото, бил вмешан во разни измами.

Според Daily Mail, тој и неговиот партнер, исто така биле осудени криминалци, бидејќи организирале оргии со проститутки.

Исто така, тој, наводно поради кладба, успеал да го измами обезбедувањето и се доближил до принцот Чарлс и Војвотката Камила на филмска премиера.
Потоа поминал само со предупредување од полицијата, но тој поминал претходно една година затвор за извршување на измама.

Поврзани

Најнови вести

Коментари