Роверот „Персерванс“ на НАСА влезе во аналите на човечката историја откако слета на Марс и испрати неверојатни фотографии од површината на оваа планета.

НАСА неодамна објави и нови фотографии кои ги шокираа корисниците на социјалните мрежи на прв поглед. Имено, на една од фотографиите од Марс може да се види нешто што неодоливо личи на виножито.

Сепак, во описот на фотографијата на официјалниот Твитер профил на НАСА, научниците објасниле дека не станува збор за виножито.

Многумина се прашуваа: Дали е ова виножито на Марс? Не, тука не се можни виножита. Тие се јавуваат кога сончевата светлина се прекршува од капки дожд, но нема доволно вода за кондензација и е премногу ладно за водата да биде во течна состојба. Станува збор за лак кој е создаден со трепкање на леќата – се наведува во објаснувањето на НАСА.

За потсетување, роверот неодамна постави хеликоптер „Инженеринг“ на тлото на Марс, кој треба да полета на 11 април. Тоа треба да биде првиот лет со хеликоптер до Марс во историјата на човештвото.

Хеликоптерот се напојува со литиумски батерии и може да проба уште неколку летови околу еден месец, пркосејќи им на екстремните услови на Марс: температури од минус 90 степени Целзиусови, мала гравитација и тенка атмосфера.