Брзате на деловен состанок, а претходната ноќ била бурна

Решете се од љубовните траги на вратот со помош на овие трикови

Сигурно барем еднаш во животот ви се случило да не можете да се најдете начин да ги прикриете "љубовните траги" откако партнерот си заминал, а вие треба да имате деловен состанок.

Во страста дури не сте забележите дека вашиот партнер ви направил подлив познат како "црна шљивка" на вратот, и тој траг со мали димензии треба да се покрие по секоја цена.

Не е потребно да носите ролка и да ставате што повеќе шминка, овие трикови се доволни.

1. Студени облоги

На тоа место обавезно ставете ладни облоги, по можност коцки мраз. Студените облоги, исто така, помагаат во процесот на исчезнување. Најефективен начин е веднаш да го ставите мразот во пешкир веднаш по формирањето на подливот, а потоа притиснете го местото каде што е таа. Ледот го намалува отокот и го спречува протокот на крв. Никогаш не ставајте мраз директно на дамката, бидејќи може да ја влоши состојбата и да создаде смрзнатини.

2. Витамин К.

Овој витамин помага при коагулација, па затоа е важно да се јаде почесто. Се наоѓа во авокадо, боровинки, кељ.

3. Алое вера

Темелно протријте го делот на кожата со парче алое, и наскоро ќе ги видите резултатите. Нејзиниот гел ќе и помогне на кожата да се врати во својата првобитна состојба што е можно поскоро.

4. Алкохол

Ако "шљивката" стои веќе неколку часа, може да се стави и алкохол на неа, сите тврдат дека ова е најбрзиот начин да се реши овој проблем

Поврзани

Најнови вести

Коментари