Рецепт за диабетис од народна медицина со кој ќе го намалите шеќерот во крвта

Доколку имате предиспозиции за висок шеќер во крвта, или знаете дека стилот на животот кој го водите не е баш најздрав, оваа смеса може барем малку да ви помогне

Рецепт за диабетис од народна медицина: Со две состојки ќе го намалите шеќерот во крвта.
Овој рецепт од народна медицина, нема несакани појави, а може да биде од голема корист за диабетичарите.
Во време на индустриска преработена храна, дијабетисот е во пораст од било кога. Постои еден начин барем малку да си помогнете себе во превентива на обаа болест, а за тоа ви е потребно само едно јајце и уште една состојка.
Доколку имате предиспозиции за висок шеќер во крвта, или знаете дека стилот на животот кој го водите не е баш најздрав, оваа смеса може барем малку да ви помогне, секако ништо не е подобро од уреден и здрав живот и редовни консултации со докторот.

Рецепт со варено јајце и оцет

Сварете го јајцето во попладневни часови, излупетего а потоа со вилушка избодетего неколку пати. Потоа ставете го јајцето во сад и залејте го со оцет (јаболков или вински) и оставете го да преноќи. Следното утро изедете го во комбинација со чаша топла вода.

Правете го ова неколку дена по ред и проверувајте го нивото на шеќерот во крвта секојдневно како би ја забележале промената, би требало да забележете дека нивото на шеќерот е пониско пред примена на овој лек.

Секако, во комбинација со правилна исхрана и здрав живот, ова ќе даде полн и најдобар резултат.

Јајцето инаку е добар и здрав избор, особено за диабетилчари. Како што знаете, докололу имате повишен шеќер во крвта би требало да ги тргнете намерницте со висок гликемиски индекс, а јајцата се намирници чиј ГЛ е нула, и имаат само 63 калории, при тоа дури и шест грама протеини.

Дури и да немате проблем со диабетисот а се прашувате постои ли здрав и брз оброк за доручек одговорот е едноставн – јајце.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари